Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

8. mai 2005

8.mail meenutati Maarjamäel Teise maailmasõja lõppu

Peaminister Andrus Ansip tänas pühapäeval, 8.mail Maarjamäel mälestusüritusel kõiki neid, kes üle 60 aasta tagasi võitlesid Eesti iseseisvuse nimel. Maarjamäe mälestusüritusel esines sõnavõtuga ka Tallinna linnapea Tõnis Palts.

Paltsu kõne:

Auväärt sõjamehed, head kohalviibijad!

Teine maailmasõda tõi paljudele riikidele, rahvastele ja linnadele üüratuid kannatusi. Tihti on vaieldud selle üle, milline maa ja rahvas suhteliselt kõige rohkem kannatas. Tegelikult pole see oluline, sest sõjal on alati sõja nägu. Sõda räsib ja rusub kõiki.

Viimasel ajal on sagenenud arutelud, kas Eesti oli Teises maailmasõjas võitjate või kaotajate poolel. Kaotasime sõja tagajärjel oma iseseisvuse ilma et oleksime riigina sõdinud, lasksime end vaenupooltel okupeerida ja annekteerida.

Tallinngi on alates Teisest maailmasõjast armiline. Iga kord, kui jalutan Harju tänaval, meenub mulle märtsipommitamine. Iga kord, kui külastan Estonia teatrit, kerkib silme ette vanadelt fotodelt nähtud hävimiseelne teatrihoone.

Kuid kõik muutub. Kasvasid peale uued põlvkonnad. Tallinnasse ehitati palju uusi hooneid. Linn kosus taas. Eriti kiire areng on toimunud viimase 15 aasta jooksul, mil oleme olnud ehk innovatiivsemadki kui kuldsetel hansaaegadel. Sama rahvusvahelised ja sallivad. See ongi võti, miks meie linn suudab raskete aegade järel alati eduteele asuda.

Nii ka Euroopa. Paar aastat pärast sõja lõppu matsid süda-Euroopa vanad vimmakandjad vaenukirve maha. Mis olnud, see olnud. Riigid ja rahvad ei saa toimunut unustada, kuid ei tohi lõputute kemplemistega naabreid ja iseennast hävitada. Tänaseks on Euroopa riigid loonud üha mõjuvõimsama liidu. Euroopa on ühtsem kui kunagi varem.

Tallinn on kogenud nii rõõme kui ka valusid. Tänu sellele suudame täna olla tolerantsed. Tallinnas on läbi aastasadade elanud paljudest rahvustest inimesed, siin asuvad nende hauad. Surnud on maapealsed võitlused ammu ära võidelnud. Eri leerides langenutel pole vastuolusid, nad soovivad vaid puhata. Võimaldagem neil seda rahus teha. Tähistagem täna langenute ja ohvrite mälestuspäeva ning leppimise päeva.