Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

4. august 2005

Aktivistid lubavad Alijeva monumendi igal juhul püstitada

Türgi ja Kaukaasia Rahvaste Euroopa Assotsiatsiooni (TKREA) esindaja Jagub Jagubov kinnitas neljapäeval jätkuvat kavatsust püstitada Tallinna mälestusmärk aserbaidžaani silmaarstile Zarifa Alijevale.

Jagubov teatas, et TKREA ei loobu oma projektist ning püstitab mälestusmärgi akadeemik Zarifa Alijevale, kelle nime kannab Ida rahvaste ülikool.

TKREA esindaja kinnitas, et Eestis on küllaga mälestusmärke inimestele, kes pole kunagi Eestis käinud.

Jagubov lisas, et Alijeva on Eestis elava umbes 2000 aseri jaoks oluline isik.

Mees kinnitas, et mälestusmärgi poolt on suurem osa aseri kogukonnast ning eriarvamusi õhutab vaid üks inimene, aseri kogukonnas juhtivatelt kohtadelt vabastatud Nijazi Gadžijev.

Samuti avaldas ta arvamust, et seoses Alijeva monumendiga Tallinna linnapea Tõnis Paltsi vastu suunatud rünnakute taga on isamaaliitlane Toomas Tõniste.

Mälestusmärgi püstitamise kava on tekitanud teravaid vaidlusi. Palts teatas kolmapäeval, et tema linnapeaks oleku ajal ei püstitata mälestusmärki selleks algselt kavandatud kohta, silmakliiniku juurde.

Tallinna linnavalitsus ei ole Alijeva monumendi rajamisega seonduvat veel arutanud ega ole selles osas ka mingeid otsuseid langetanud.

Palts edastas TKREA vastava palvekirja linnakujunduskomisjonile, kes soovitas mälestussamba asukohta silmakliiniku juurde.

1985. aastal surnud Zarifa Alijeva abikaasa Geidar Alijev oli kauaaegne Aserbaidžaani kommunistliku partei ja KGB juht. 1990. aastate alguses sai Geidar Alijev Aserbaidžaani presidendiks ja oli sellel kohal kuni surmani 2003. aastal.

Loe artiklit Postimehest