Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

4. mai 2005

Eestlased on e-valimisteks valmis

Käesoleva kevade üht olulisemat seaduseelnõu nähes käitusid rahvaliitlased, nagu mullikas uue aiavärava ees. Ajasid sõrad vastu ning pistsid kisama, kuigi asi tegelikult ammu tuttav ja teada. Isegi kokku lepitud ja katsetega kindlaks tehtud, et töötab.
Tänases Päevalehes toodud Reiljani kollijutt vallavanemast, kelle kabinetis vallarahvas siis valvsa pilgu all hääletamas käima hakkaks, on lausa lapsik. Kas ta kahtlustab tõesti kõiki omavalitsusjuhte omaenda rikutuse tasemelt või mängib lihtsalt lolli? Teavad ju Reiljanid uute tehnoloogiate võimalusi vägagi hästi. Maksumaksja rahaga börsil mängides ei häirinud Reiljanit sugugi, et raha e-maksetega liigutada tuli. Nüüd aga kardab ta valijaid e-hääletuse juurde lubamast. Siis võiks ju m-parkimise ja e-kirjutamise ka ära keelata!

Eriti kummaliseks teeb rahvaliitlaste käitumise aga asjaolu, et Tallinna koalitsiooni tehes ei kõhelnud nad e-valimiste katsetamiseks linnakassast raha eraldamast! Kas pole edukalt kulgenud e-hääletuse testimine Vabadussamba asukoha küsitlusel piisav julgustus, et e-rahvas ka reaalsete valimiste juurde lubada? Kas Riigikogus istuvate tagurlaste hirm oma soojad kohad kaotada nii suur, et demokraatia võimaluste laienemist püütakse iga hinna eest takistada?

Ma ei näe põhjust, miks peaks e-valimisi edasi lükkama. Meie inimesed on kõikvõimalike uute tehnoloogiatega nii hästi kodunenud, et paljud ei kujuta oma elu ilma nendeta enam ettegi. Kui internet kaoks, seiskuks elu enamuses asutustes ja ettevõtetes. Mis juhtuks, kui mobiiltelefonid lakkaksid töötamast või kui isegi ainult SMS-d enam ei liiguks? Või sõnumid msn-s enam ei vahetuks? Või kui otsustataks, et sulgeda tuleb e-maksuamet? Reiljan võiks oma erakonnakaaslaselt küsida, kuidas selle viimase tööle panekuga paranes deklareerimiste kiirus ja kvaliteet.

Usun inimeste kainet mõistust ja kriitikameelt ning olen kindel, et e-hääletamine ainult lisaks meie demokraatiale ulatust ja sisu. Arvan, et eestlased on e-hääletuseks valmis.

PS. Ka e-gallupite eripäraga kursis oleva Sven Mikseri hirmud e-hääletuse ees tunduvad põhjendamatud. Vaevalt et keegi kampaaniat temast endast aktiivsemalt suudaks teha.