Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

16. september 2005

Jalutajate rõõmuks jooksku promenaadil kasvõi oravad…

Täna avaldas Postimees minu visiooni Tallinna terviklikust avamisest merele. Kirjeldasin rannajoont Meriväljalt Koplini. Kirjeldasin miks tuleb vaadata terviklikult kogu promenaadi, miks on oluline tegeleda kõikide lõikudega promenaadil. Tegeleda nii sõja- kui kivisöe sadamate-alaga, endiste kindluste, tegutsevate reisisadamate ja roheliste Natura alaga. Rõhutan: ketti saab kasutada vaid siis, kui kõik lülid on ühendatud. Pole mingit mõtet asfalteerida tee üksikuid lõike, kui kogu ahel vahepeal katkeb.

Reformikesed hakkasid kurtma, et nemadki tahtsid oma akende alla puid istutada ja pingiavamisel linte läbi lõigata. Mul on väga hea meel! Ausalt. See, et praegu suudavad kunagised Pirita ja Haabersti vanemad teha ühise teate, on kõva sõna. Järelikult saavutas mu terviknägemus kõige kiirema tulemuse edumeelse oravapartei seas. Tulemuseks pean, et Tallinna vaadatakse tervikuna! Tallinna rand on üks tervik ning rannapromenaad on osa tervest Tallinnast. See on visiooni tabamine, tublid pähklisõbrad.

Aga oravad, te mure juurde. Uurisin. Tõsi on see, et kommunaalameti eest vastutav abilinnapea Jüri Ratas tegi ettepaneku jätta kummagi promenaadi jaoks sel aastal alles 0,5 miljonit. Selle raha eest tehakse projekteerimistöid, kuna reaalset ehitust poleks sel eelarveaastal nagunii mingil juhul alustada jõudnud.

Lisaks käivad kõnealuste promenaadiosade lahenduse üle suured vaidlused. Näiteks nägi Rajasalu plaan Pirital ette rannametsa mändide ulatuslikku raiet ning tänavavalgustusega asendamist, mille vastu protestisid rohelised. Mina olen ka puude langetamise vastu. Männid peavad jääma.

Ning Rocca-al-Mares on lahendamata Mustjõe oja ületamise küsimus, kus tekib samuti mitmeid probleeme. Nii keskkonna-alaseid kui finantsilisi, sest reformikate kunagi planeeritud summa eest ei oleks kuidagi olnud võimalik üle oja nõuetekohast silda ehitada.

Oravakesed, te räägite vaid üksikute, enda jaoks oluliste linnaosade luksusmajade akende all olevate teelõikude asfalteerimisest. Vaatame tervikut. Ning kui te ise võimul oldud aastatega oleksite midagi selles suunas ära teinud, oleks minu terviklahendus kindlasti nende lõikude võrra rõõmsam.