Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

4. august 2005

Kaitseministeerium tahab riigi raha merre uputada

Eile allkirjastasin linnavalitsuse kirja kaitseministrile. Linnavalitsus keeldus Miinisadamale kai ehitusloa välja andmisest. Väga lihtsal põhjusel. Ei ole mõtet uputada miljoneid ja miljoneid kroone riigi raha sadamasse, mis võibolla paari-kolme (või ka viie) aasta pärast nagunii mujale kolib. Kolib mujale, et avada Tallinn merele ning viia kesklinnast välja üks kõrgendatud riskiga objekt. Ehitusloa andmisest keeldumine ei ole kiusamine või tüli norimine. See on lihtsast talupojamõistusest tulenev rahva raha kokku hoidmine. Kui nagunii tuleb uus ehitada, siis kas on mõtet uue ehitise planeerimise ajal veel vana lappimisele raha ja aega kulutada?

Kaitseministeerium on isegi möönnud, et sadama tulevik on teatud mõttes lahtine. Et sõjasadam on kesklinnas peamiselt ajaloolistel põhjustel. Et kui leiduks alternatiiv ja võimalused selle alternatiivi finantseerimiseks, siis võiks mujale kolimist kaaluda. Meil on olnud konstruktiivseid arutelusid teemal, kus võiks sõjasadam tulevikus asuda. Linna selge seisukoht on, et mitte kesklinnas. Loomulikult ei aja keegi sõjasadamat lihtsalt minema, kuni paremat kohta teada pole. Tallinna linnavalitsus on pakkunud oma abi alternatiivsete sadamakohtade leidmiseks. Linnavalitsusel ja kaitseministeeriumil on nende võimaluste otsimiseks ja arutamiseks ühine töögrupp tehtud. Töö käib.

Saan aru kaitseministri murest. Sõjasadama kaid on tõepoolest kehvas seisus. Nagu enamuse Eesti sadamate rajatised, kuhu võiks kümnete miljonite eest betooni uputada. Eriti, et sadama juhid ja laevakaptenid kogu aeg hüsteeriat üles kütavad – sadam laguneb, kaid varisevad. Nad teavad väga hästi, et ükski minister pole veel kunagi käinud vee all vaatamas, mis seisus kaid tegelikult on. Samas kardab iga minister, et kui äkki mõni kai tema ametiajal tõepoolest varisema peaks, jääb tema süüdi.

Olen remontivajavaid sadamaid palju näinud. Saaremaal, Virtsus, Paldiskis, Tallinna sadamates, Peterburis. Alati on soovid remontida võimalustest kaugel ees. Vesiehitus on väga kallis ning alati on võimalik sadamatesse lõputult raha kulutada. Samas – kaid võivad püsida veel aastakümneid. Kuni ei tule järgmist erakorralist jaanuaritormi. Seega on absurdne, et kaitseministeerium tahab kiirkorras hakata Miinisadamas raha uputama, teades, et võib-olla mõne aasta pärast on sõjasadam juba mujale kolinud. 2% SKP-st on suur raha küll, aga see ei tähenda, et kaitseväel raha nii palju üle on.

Arutaks asja veelkord rahulikult ja püüaks sõjasadama küsimuse lahendada kompleksselt. Tallinna linn pakub oma abi ja tuge, et Eesti saaks endale NATO nõuetele vastava kaasaegse sõjasadama.