Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

4. august 2005

Kaitseminister, palun rahu!

Vaidlus Miinisadama üle on päeva jooksul päris tuliseks läinud.

Meenutuseks: asi sai alguse juulis, kui Tallinn ja kaitseministeerium moodustasid ühise töörühma, otsimaks sõjasadamale alternatiivseid asukohti. Töörühmas lepiti kokku, et enne lahenduse leidmist Miinisadamas ühtki sammu ei tehta. Kaitseministeerium aga soovis siiski alustada Miinisadamas kaide remondi- ja ehitustöid ning pöördus linna poole ehitusloa saamiseks. Eile keeldus linnavalitsus ehitusluba väljastamast, mispeale kaitseministeerium ähvardab Tallinna linna sõjaga (õnneks küll kohtulahinguga).

Olen täna saanud mitmeid telefonikõnesid ja kirju. Ajakirjanikud vihuvad lugusid kirjutada, tuttavad küsivad, mis lahti, et kaitseministeerium pealinna ähvardab. Siiski pole mu meelest paanikaks põhjust. Vestlesime täna hommikul kaitseminister Jõerüüdiga telefonitsi ning mu meelest oli see küll rahulik ja konstruktiivne arutelu.

Tallinn pakub kaitseministeeriumile oma abi ja tuge sõjasadamale uue koha leidmiseks. Seni aga peaks investeeringutega ootama, sest kindlasti oleks riigil sellele rahale parem rakendus kui sõjasadama kai aukude ajutine täis ajamine.  Samas saan aru ka kaitseministeeriumi taktikast. Praegustesse kaidesse betooni valamine aitaks neil sõjasadamat kesklinna kinnistada – pärast saaks öelda, et kuhu me nüüd enam läheme, nii palju juba investeeritud.

Kui kaitseministeerium nüüd on jõudnud arusaamisele, et siiski ei suuda asja rahumeelsete läbirääkimiste teel lahendada, siis las kuulutavad sõja. Küllap kohtunik teeb sõjameestele olukorra selgeks. Tallinna vastu peetakse tervet rida kohtuasju, mille abil püütakse linnalt midagi välja pressida. Me ei saa sellisele santaaźile järele anda. Nagu me ei allu ahnete arendajate või Juhkentali tänava kruntidega linna arvel rikastuda püüdvate spekulantide survele.

Kaide seisukord on väga vaieldav küsimus. Sadamarajatistesse saab alati lõpmatult juurde investeerida. Ka on alati võimalik leida või tellida erinevaid eksperthinnanguid. Olen ise Miinisadama olukorraga tutvumas käinud nii maal kui merel. Võimalik, et need kaid püsivad veel kümme või rohkem aastat, samas võib üks erakordne torm neid tõesti vigastada. Siis tuleb vaadata, kuidas kahjud korvata. Tormikahjude heastamine on Tallinna jaoks tavaline praktika, kasvõi näiteks Aegna sadamas.