Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

15. september 2005

Kalevipoeg ja Viru poeg

Täna lugesime kultuuriministri seisukohta Kalevipoja kuju seismise ja koha kohta. Et põhimõtteliselt pole tal midagi selle vastu, kui asi ainult konkursiga tehakse. Nõus. Tehtagu konkurss. Enam- või vähempakkumine. Kasvõi selline, mille alusel Keila-Joa suvilad müüdud said. Kuigi Kangro on mu hea sõber, toetan konkursi mõtet. Usun, et kui konkurss vähegi ausalt korraldatakse, pole Taunol selle võitmisega probleemi. Sest konkurss peab sisaldama lisaks lennukale ideele ka suurmahulist organiseerimistööd ja logistikat. Sihtasutuse moodustamist, raha kogumist, projektijuhtimist. Kõike seda, milles Tauno ennast seni väga edukana on näidanud.

Põhiline on aga , et asi ei sumbuks jälle lõputute arutelude ja vaidluste sohu. Mille põhjas kõdunevad juba kümned ja sajad head algatused. Kasvõi meie uus ooperimaja. Või Muuga ringrada.

Kalevipoeg aga tõi meelde ühe teise poja. Viru Poja .

Nimelt käivad kuuldused, et Sokose hotelliärimehed on palganud advokaadid ja PR-firma, et Tallinna linnalt kohtu ähvardusel oma musta kasti ehitusluba välja pressida. Ei oska kommenteerida, kuna ametlikult pole sellise kohtuasja materjalid minuni jõudnud. Küll aga on uusvirulased oma plaane usinalt ajakirjanikele tilgutanud. Unustanud hagiavaldusi lifti, nagu üks hea tuttav ajalehekirjastaja selliseid lekitamisi nimetab.

Viru Pojast unistajad (või äkki isegi Viro Pojast?) võivad muidugi väita mitmesuguseid asju. Loomulik, nemad oleksid ju ainsad, kes Tallinna kesklinna sobimatu kasti ehitusest kasu lõikaksid. Otsest ja suurt rahalist kasu, mille lootuses kõlbab palgata nii advokaate kui PR-firmasid.

Kui linnavalitsus ja volikogu soovivad Tammsaare pargiruumi tungivat uusehitist takistada, on meil võimalik teha vastavad otsused ning 1999.aasta detailplaneeringut muuta. Sel juhul jääb torn ehitamata, kinnisvaraärikatele kompenseeritakse nende tehtud reaalsed kulutused ning Tallinnale jääb Tammsaare park.

Paltsu linnavalitsuse ajal Viru Poega ei ehitata.

Ma tahaks näha linnapead, kes suudab kesklinna elanikele ära seletada, et see on hea ja ilus projekt. Küll aga on ajaloos näiteid selle kohta, kuidas võimul olev erakond surub linnavalitsuses läbi otsuseid, mis on kasulikud erakondlastele või nende toetajatele – linnakodanike huvidest hoolimata. Seega ei saa välistada, et mõni järgmistest linnapeadest uusvirulaste survele järele annab ning lubab selle musta kasti sinna
ikkagi ehitada.