Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

24. aprill 2013

Kirjavahetus Koit Kranig`uga

VASTUS TÕNIS PALTS`ult:

Austatud Koit Kranig!

Tänan Teid vastuse ja seisukoha eest! Ma olen kristlane. Mulle meeldib Teie veendunud usk. Oma kirjatükis tahtsin rõhutada eelkõige, kui silmakirjalik on öelda, et palga suurus pole tähtis ning et mu arvates on valitsuse töö üheks mõõdupuuks meie inimeste palga tõstmine, mitte aga mingi abstraktne SKP.

Aga õnne üle arutledes me kirjutasime teineteisest vist pisut mööda. Austan Teie veendumusi ja põhimõtteid ega püüagi neid ümber lükata. Kuid et algne teema oli teine, ei tahaks siinkohal alustada diskussiooni riigi ja religiooni või valitsuse ja Jumala vahekorrast.

Rääkisime õnnest ja rahast. Sel teemal on kirja pandud palju mõtteteri, mõned sisukamad ja mõned vaimukamad. Mina aga rääkisin oma intervjuus eelkõige elukvaliteedist ja seda võimaldavast palgast. Ja viisidest, kuidas riiklike investeerimisotsustega inimeste palku mõjutada saab.

Ehk nõustute, et mingisugune maiste hüvede, nagu Te materiaalseid vahendeid nimetate, minimaalne tase on vajalik igale inimesele. Kõik me peame kuskil elama, midagi sööma ning riides käima. Lastel on vaja raamatuid ja mänguasju, muusikakooli ja sportimisvõimalust. Lapsel peaks olema ka oma tuba. Seda ma loeksingi elementaarseks elukvaliteedi tasemeks. Ja selle taseme saavutamist ei saa kõik inimesed ainult palvetades ja paastudes Jumalalt või sotsialistlikult valitsuselt ootama jääda. Õigemini, saaksid küll, aga siis oleks paratamatu, et kõigi nende ootused ei täitu, sest  ümber jagada saab ainult seda materiaalset väärtust, mida ühiskonnas luuakse.

Jah, raha ise ei ole õnn, raha on mõõdupulk, mille alusel töö efektiivsus vahetatakse eluasemeks, toiduks, riieteks, hobidega tegelemiseks ja muuks eluks vajalikuks, mis annavad võimaluse õnnelik olla. Võib jäädagi vaidlema, kus see elementaarse elukvaliteedi piir täpselt on ja see sõltub palju ka inimesest, ühiskonnast ning valitsevatest väärtushinnangutest.  Kuid kui inimesel normaalseks eluks hädavajalikku olemas ei ole või kulub selle hankimiseks kogu ärkveloleku aeg ja energia, siis ei saa õnnelik olemisest kuidagi rääkida. Paraku on suur osa eestimaalastest täna sellest joonest allpool.

Seepärast tulebki meil efektiivsust parandada nii era- kui valitsussektoris,  et inimesed saaksid vähema arvu töötundidega suurema palga. Teisisõnu, et neil jääks toimetuleku nimel pingutamise kõrval aega eneseteostusele – ja ka õnnelik olemisele mõelda.

KIRI KOIT KRANIG`ult:

Austatud riigikogu liige hr. Palts!

Mind ajendas teie poole pöörduma teie artikkel http://majandus.delfi.ee/news/arvamus/tonis-palts-see-kes-utleb-et-onn-ei-ole-rahas-sellel-peab-ikka-raha-vaga-palju-olema.d?id=65947104, kus te väidate et see kes väidab, et õnn ei ole rahas, selle peab väga palju raha olema.Julgen teile päris kindlalt vastu väita, et te eksite ja päris suures mahus.
See mida te peate õnne all silmas ei ole teps mitte õnn. Kui inimese õnn teie arusaama järgi sõltub ainult maistest hüvedest siis see õnn on ikka päris nutune küll.
Ainult JUMAL saab inimest õnnelikuks teha, sest Jumal suudab inimesele pakkuda igavest elu, mida siit maailmast ei leidu. Osadus igavese Jumalaga teeb inimese õnnelikuks ja see ei sõltu maistest oludest. Kas täna on riiklik kord kapitalism või valitseb kommunism, suudab Jumal ikka õnnistada inimest kui temal on osadus Jumalaga.Me ei ela ainult siin maailmas, pärast maist elu järgneb igavik ja me peame oma kõikidest tegudest aru andma. See puudutab kõiki inimesi. Kui inimene alistub ja kuuletub Jumalale siin on inimene õnnelik, kuna Jumalal on plaan iga inimese jaoks, see on parim mida inimene siin maailmas saab kogeda. Asjad annavad vaid rahuldust hetkeliselt aga sisemus on tühi ja need inimesed , kes nii elavad on just nimelt õnnetud. Nende hetke rõõm sõltub rahst või millestki muust ajutisest. Te ju mõistate et kõik nähtavad asjad on allutatud muutustele, kas halvemas või paremas suunas, see sõltub meie usust.Muidugi on meil vajadused ja Jumal otse loomulikult täidab needa a see ei ole peamine. Olen olnud väga tihti olukorras kus inimene ei saa aidata, aga Jumal saab ja on aidanud. Nagu on kirjutatud: panege Jumal oma elus esikohale ja kõike muud antakse pealegi ja Jumal juba võlgu ei jää. Olen elanud nii nõukogude ajal koos oma Jumalaga ja praegu ja ma ei ole puuduses. Eesti rahval on aeg mõista et me vajame esmalt Jumalat ja seda, mis temal on meile ütelda ja eriti veel vajab meie valitsus kuulata seda, mida Jumalal on ütelda meie riigipeade kohta, et nad võiksid teha tarku otsuseid ja mõista et inimene elab igast sõnast mis lähtub JUMALA suust!.

Kõigepealt on hädavajalik kuulata Jumala sõna ja siis kuulata mida inimesed soovivad, sellest sõltub meie heaolu, mitte vastupidi.

Lugupidamisega
KOIT KRANIG

ARTIKKEL DELFIs:

„Palk on inimese jaoks üks olulisemaid asju, see on elukvaliteedi alus. See kes ütleb, et õnn ei ole rahas, sellel peab ikka raha väga palju olema. Suurendada saab palku nii erasektoris kui ka valitsussektoris vaid ühel teel – efektiivsuse tõstmise teel,“ kommenteeris ettevõtja ja poliitik Tõnis Palts küsimust, kuidas palku tõsta.

„Valitsuse investeerimisotsused peavad olema üheselt suunatud erasektori võimekuse suurendamise tagamisele. Näiteks investeeringud teedesse, lennuliiklusesse ja muusse infrastruktuuri tagavad erasektorile paremad võimalused eksporditurul läbi lüüa. Samal ajal investeeringud, kus raha visatakse aknast välja nagu näiteks ERMi ehitamine või kolossaalse Koidula piirijaama rajamine mõjuvad vastupidiselt, sest potentsiaali tõstmise võimalus jääb kasutamata,“ rääkis Palts.

 

„Erasektori efektiivsus ja sellest tulenevad suuremad maksud võimaldavad suurendada palkasid ka valitsussektoris. Mõõdukalt investeeringuteks laenu võttes võiks riik ka vabastada vahendeid selleks, et näiteks haridus-, kultuuri- ja muude valitsussektori töötajate palku ettevaatlikult tõsta. Ideaalis peaks valitsus aga oma edukust mõõtma keskmise palga tõusuga tasakaalus riigi eelarve raames.“

Teisipäeval kirjutas Eesti Päevaleht, et Eestis saab küll väga vähe palka, aga palga kasv on Euroopa üks kiiremaid.