Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

18. detsember 2014

Kolm olulist mõtet Saaremaast


 

Olen saarlane. Peale selle ka isa, ettevõtja, poliitik, purjetaja, spordisõber ja nii mõndagi kindlasti veel. Riigikogu liikmena kavatsen ka jätkata, seepärast kandideerin 2015. aasta kevadel jälle. Saaremaa asja olen Toompeal kogu aeg ajanud ja tahan seda ka edasi teha.

Usun, et kokkuvõttes on Eesti hüvanguks suunatud kõik, mida ma isiklikult ja IRL liikmena Riigikogus olen teinud ja veel teen. Ei hakka siinkohal tervet programmi Eesti edendamiseks ümber kirjutama, igaüks leiab selle internetist. Kuid rõhutan, et meie saared, aga üldisemalt ka kogu Lääne-Eesti rannik ja arhipelaag on unikaalne piirkond, mis vajab mitmes küsimuses erilist tähelepanu ja teistmoodi lähenemist. Muidugi toetavad selle piirkonna inimeste elujärje parandamist ka kõik teised meie põhimõtted ja väärtused, mille eest oleme seisnud. Aga mitte jõuga läbi surutud kooseluseadusest ei taha ma siinkohal rääkida.

Kõige olulisemaks pean Saaremaa seisukohalt kolme asja:
1. Saaremaal tuleb hakata andma kõrgemat mereharidust. See loob töökohti, toob tulu ja hoiab noored kodusaarel. Saaremaa on ajalooliselt olnud meresõiduga seotud ning tänagi on paljud saarlased merel. Kuid et me ei toodaks odavtööjõudu teistele riikidele ja piirkondadele, tuleb Saaremaal hakata pakkuma kõrgemat mereharidust. Kõrgelt haritud ning kohapeal välja koolitatud spetsialist toob piirkonnale tulu mitmes mõttes. Kõrgkool ning praktikabaas loovad töökohti, hiljem merd sõites toob haritud kõrgepalgaline laevajuht aga suure osa oma palgast koju. Baas kõrgema merehariduse pakkumiseks on Kuressaares olemas, Tallinna Tehnikaülikooli (mille alla kuulub nüüd ka Mereakadeemia) Kuressaare kolledži väikelaevaehituse kompetentsikeskus on kõrgema merehariduse seisukohalt väga hea algus.

2. Suured tuulegeneraatorid tuleb asendada väikeste talu – ja kodusõbralike taastuvenergia lahendustega. Saaremaa peamine majandusharu on turism ja keegi ei tule siia hiigeltuugeneid vaatama. Seepärast tuleb keelata nende juurde ehitamine, töötada välja ja juurutada riigi toel väiksemad, talumajapidamistesse ja loodusse paremini sobivad alternatiivenergialahendused ning alustada programmi juba püstitatud hiigeltuulikute maha monteerimiseks. Roheline energia on hea ja vajalik asi, kuid kindlasti mitte selle hinnaga, et hävitame Saaremaal meie kõige tulutoovama majandusharu – turismi ja suvekodud. Praegused suured tuulegeneraatorid toovad tulu üksikutele ärimeestele, kuid viivad tulu ja hea emotsiooni enamuselt ülejäänutelt.

3. Kuupalk kuni 500 € tuleb vabastada tulumaksust. Väljaspool Tallinna on palgad paraku väiksemad kui pealinnas. See on üks põhjus, miks inimesed looduskaunitest, kuid keskusest kaugemal asuvatest piirkondadest lahkuvad. Et inimeste ostujõud ääremaal suureneks, tuleb madalama palga saajatele anda maksusoodustus. Meie ettepanek on tõsta tulumaksuvaba miinimumpalk 500 €-ni. See tähendab, et tänasest rohkem hakkab raha kätte jääma kõigil, kelle palk on väiksem kui 846 € kuus.