Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

6. juuli 2005

Kommentaarid Naissaare väljasõidu kohta

Kõigepealt, palun võsareporteri väiteid mitte liiga tõsiselt võtta. Suurel määral on tegemist mitte ajakirjanduse, vaid loominguga, mis kannab autori personaalset maailmavaatelist sõnumit. Viide sellele, et tegemist on eksperimendiga filmikunsti vallas, leidub ka videolõigus endas. Meeldiv ja vaheldustpakkuv, et saan/tolk tüüpi spekulatiiv-fabritseeriv alternatiivvideokunst on leidnud tee ka TV prime time saadetesse.

Vastused SL Õhtulehe reporteri poolt esitatud küsimustele on allpool küsimuste järel. Nendele vastas linnapea nõunik Jaano-Martin Ots. Paltsu otsene tsitaat on vaid vastus viimasele küsimusele.

1. Milliseid töiseid teemasid väljasõidu istungil arutati? Millistele järeldustele/otsustele jõuti?

Tegemist ei olnud väljasõiduistungiga. Sõna “istung” vastavas BNS uudises oli BNS ajakirjaniku meelevaldne lisand, mille korrigeerimisele ma ei jõudnud tähelepanu juhtida. Minu süü. Mingit istungit Naissaarel ei toimunud ega ole kunagi ka plaanitud. Selle kinnituseks lisan allapool ka oma e-kirja bns ajakirjanikule. Tegemist oli linnavalitsuse
liikmete ühise VÄLJASÕIDUGA. Kolleegide meelelahutuslik väljasõit huvitavasse ja looduskaunisse kohta ning väike koosviibimine enne pikemat suvepuhkuste perioodi, kui soovite. Seega ei olnud üritusel ka päevakorda ning vestlusi ei protokollitud. Loomulikult olid jutuks ka Tallinna linnavalitsusega seotud teemad. Võimalik, et vestluse salvestus
on olemas mõnel kutsumata kohal viibinud isetegevuslikul audio-videokunstnikul.

2. Kes (nimeliselt palun) Naissaarele sõitsid? Palun ka linnavalitsuse liikmete kaaslaste nimesid! Millisel alusel üldse reisiseltskond kokku pandi?

Väljasõidule kutsuti linnavalitsuse liikmed koos abikaasadega. Osalesid abilinnapead Kaia Jäppinen, Aivar Reivik, Jüri Ratas ja Taavi Aas koos kaasadega, linnapea Tõnis Palts, Karmen Palts ning abilinnapea Diana Ingerainen. Lisaks olid kaasas linnapea abi Elo Eesmäe, Särgava külalistemaja administraator Jüri Padam ja veiniekspert August Alop. Abilinnapea Toivo Promm ei osalenud, kuna viibis välismaal puhkusel. Koos seltskonnaga läks Naissaarel maale ka Karmeni laevajuht.

3. Miks oli Naissaarel kaasas veiniasjatundja August Alop? Kui palju  Alopi teenus maksis? Kes tema veinikoolituse tellis ja kinni maksis?

Tõnis Paltsu hea tuttavana oli August Alop kaasas linnapea palvel, et pakkuda pikniku juurde sobivaid veine. Veinikoolitust Alop läbi ei viinud, tutvustas vaid välja valitud konkreetseid veine. Veinide eest tasus Tõnis Palts isiklikult.

4. Saarel käidi linnapea Tõnis Paltsi firma nimel oleva kaatriga Karmen. Kui palju see maksis? Kes kaatrisõidu tellis ja selle eest tasus?

Kaatrisõidu tellis ja tasus Tõnis Palts isiklikult.

5. Videolõigust paistis, et saarel pakuti linnavalitsejatele nii lõuna-kui õhtusööki/jooki. Kui palju kaks söögikorda maksis? Kes selle eest tasus? Äkki saaks menüü ka!?

Söödi kaubamajast ostetud salatit ning Tallinna linnavalitsuse Särgava külalistemaja poolt ette valmistatud piknikuroogi. Kahjuks ei oska hinnata, kui paljud sööjatest pidasid mingit osa toidust lõuna- ning kui paljud õhtusöögiks. Seega ei oska söögikordade ja suutäite arvu kommenteerida. Piknikuroad maksid kokku 1300 krooni. Menüüd paraku ei ole, tegemist oli Särgava külalistemaja kombineeritud piknikukomplektiga.

6. Kui palju kogu väljasõit saarele kokku maksis? Kes selle eest tasus?

Kaatrisõidu eest tasus Tõnis Palts isiklikult vastavalt hinnakirjale. Piknikuroad telliti linnavalitsuse Särgava residentsist, kus on alati linnavalitsuse liikmeid ja külalisi toitlustatud. Toitlustamise hind oli 1300 krooni, selle kulu katab linnakantselei. See on ka kogu väljasõiduga seotud kulu linnakassale.

7. Kuhu kadus Paltsu kaater vahetult enne Pirita jahisadamasse jõudmist? Kus töine nõupidamine jätkus?

Vahetult ENNE sadamasse jõudmist ei kadunud kaater kuhugi. Kaater sõitis sadamasse sisse ning suundus Pirita paaditankla kai äärde tankima. Seal läksid maale ka väljasõidul osalenud reisijad. Kui küsimuse mõte oli, et kuhu suundus kaater PÄRAST väljasõidul osalenud reisijate maaleminekut, siis kaatri järgmise sõidu tellis samuti Tõnis Palts, kes sõitis oma pereliikmetega Helsinkisse.

Kuuldused Pirita Bermuuda kolmnurgast, kus neljandas dimensioonis töiseid nõupidamisi peetakse, ei vasta seega tõele. Võimalik, et selliseid reaalsusekadusid ilmneb Vilde tee või Sepa baari piirkonnas.

8. Kuidas Tõnis Palts kommenteeriks Peeter Võsa pildi taustaks kõlanud selgitusi?

Palts: “Kultuuritu inimese käitumist ei ole võimalik kommenteerida.”

Ajakirjanduses ilmunud artiklit nõuniku kommentaaride põhjal võite lugeda SL Õhtulehest