Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

18. august 2005

Koolide remont pääses kännu tagant

Tänasel linnavalitsuse istungil heaks kiidetud nelja järgmise kooli remondilepingud Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsiga annavad kindlust, et koolide remondikava nüüdsest vajaliku hoo sisse saab. Avalikult pidevalt kõlanud muretsemine koolide olukorra parandamise viibimise üle kinnitab, et aasta tagasi Res Publica poolt valitud suund koolide remondi kiiremaks korraldamiseks oli õige.

RKAS-i kaasabil koole remontides lööme mitu kärbest ühe hoobiga. Esiteks tuleb märkida seda, et tänu sellele süsteemile on võimalik kõik Eestimaa koolid oluliselt kiiremini korda teha riigieelarve tasakaalu rikkumata. Kuid see on vaid pool võitu. Teine, vähemalt sama suur võit on selles, et RKAS-i abil korda tehtud koolid püsivad parimas korras kogu lepinguperioodi vältel. Järgmise kolmekümne aasta jooksul ei pea Rahumäe Põhikooli, Mustamäe Humanitaargümnaasiumi, Linnamäe Vene Lütseumi ja Lasnamäe Vene Gümnaasiumi direktorid oma kooli remondi pärast muretsema, vaid saavad keskenduda selle asemel antava hariduse kvaliteedi tõstmise küsimustele.

Loomulikult on kõige suuremateks võitjateks hoopis selliselt remonditud koolide lapsed ja õpetajad, kelle õppe- ja töökvaliteet ei pea kannatama koolide kehva olukorra pärast. Res Publica Koolide Remondikava ellukutsumise põhjuseks oligi karm reaalsus, kus koolihoonete räämas oleks võttis kõigilt isu neis majades õppida või töötada.

Tahan tunnustada linnapoolseid läbirääkijaid – abilinnapäid Kaia Jäppineni ja Taavi Aasa, kes peaaegu pooleaastase töö tulemusena saavutasid nende sõnul parima, mis RKAS-i käest saada võisime. Mul jääb üle ainult imestada miks rahandusminister mitme kuu jooksul ei suutnud (või ei tahtnud) anda RKAS-i nõukogule selgeid suuniseid koolide remondiga kiiresti edasi minna vaid lasi nõukogul protsessi häbiväärselt pidurdada.