Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

12. november 2007

Laine Jänes peab Estoniat ja Tallinna aitama

Olen aasta jooksul käinud etendusi vaatamas La Scalas, Wiener Staatsopera-s, Govent Gardenis, Maria teatris. Esialgu on unistuseks veel jäänud Pariisi Garnier ja Metropolitan NY-s.

Kõik need teatrid on nende linnade mitte ainult kultuurilisteks „land mark” –deks vaid ka üldse linna nägu muutvateks institutsioonideks. Sama tähtis on ka „Estonia” Tallinnale. Aga ta on meile nii lähedane, nii igapäevane, et me kipume tema tähtsuse tihti unustama. Ma ei ole kuulnud, et kultuuriminister oleks näiteks muret tundnud „Estonias” valitseva olukorra pärast. Küll aga olen kuulnud, et minister, käis Wembley staadionil avalööki tegemas.

Estonia „toodab” täpselt sama, mida eelnimetatud supertähed. Aga seda kaks suurus järku väiksema toetusega! Sama tõestas ka reedene Rigoletto esietendus. Selliste võimaluste juures super! Ilmselt siis peamiselt entusiasmist ja patriotismist. Aga kui kaua estoonlastel seda jätkub?

Kui tipplauljad saavad mitu korda vähem palka kui keevitajad, rääkimata koorilauljates, siis vägisi tekib mulje, see on kellegi teadlik tee meie kultuurilaevapõhja laskmiseks. Kui me ei taha, et Tallinn 2011 aastal saaks Euroopa Kultuuri Naljanumbriks, siis on viimane aeg seda muuta. Kui kultuuriminister oleks selle aja, mis ta Londonisse sõidu peale kulutas peaministri ja rahandusministriga läbirääkimisteks kulutanud eelarvesse Estonia 10 miljoni krooni lisamiseks, oleks asi juba lahendatud. Küsimus on prioriteetides. 10 miljonit krooni moodustab eelarvest 0.01%i!

Lugupeetud kultuuriminister aeg on põõsa all kükitamine lõpetada või siis valitsusest välja astuda, kui nii lihtsa asjaga hakkama ei saa!