Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

21. veebruar 2006

Lang ja Ligi – mõistusega olendid

Eesti on hüsteerias - raudtee tuleb tagasi osta ja rohkem kui 2 miljardi krooni eest. Kui kaks miljardit krooni paigutada haridusse, kasvõi koolimajade remonti, siis ma tean, mis läheb Eestis paremaks – selle eest saavad umbes 50000 last ebatervislikust keskkonnast tervislikku keskkonda. Kui aga kahe miljardi eest osta tagasi raudtee, siis mis läheb paremaks? Mina ei tea. Lang ja Ligi ka ei tea. Tegemist on rahvusliku hüsteeriaga, mida vastutustundetud poliitikud kütavad.
Arvestades, millises olukorras on meie koolimajad ja tervishoiusüsteem, on raudtee tagasiostmine ebaeetiline, samuti nagu ka Harju tänava varemete ostmine.

Pidime Euroopa Liidu abi saama, kui raudtee tagasi ostame. Rumal jutt! Mitte keegi ei anna Eestile selle eest rohkem toetust, et me raudtee tagasi ostame. Toetuse summa on fikseeritud ja selle kulutamine raudteele on rumalus olukorras, kus tervishoid, haridussüsteem ja kultuurivaldkond karjub toetuse järgi. Isegi põllumeeste toetamine on mõistlikum, kui toetuse raiskamine raudteele.

Mingi müstiline rahvuslik julgeolek pidi mängus olema. Milles see seisneb? Venelased, omandades raudtee, panevad selle kinni? Nad võivad seda ka praegu teha, sest 90% ahelast, toorme tootja – Tallinna Sadam, on ju nende käes nii kui nii juba täna. Aga võib olla tekib neil siis, kui nad raudteed omandavad, hoopis suurem huvi mööda seda raudteed kaupa vedada ja selle läbi Eestis töökohti tekitada?

Raudtee lahendus on lihtne – lõpetage Eesti raudtee tümitamine! Kui investeeringud on tegemata, nõudke nende tegemist. Muutke Raudtee seadust nii, et ei kiusataks firmat, milles riik ise on suuromanik. Viitamine ELile on siin mõttetu. EL ei nõudnud nii karmi ja mõttetut seadust. Viige vähemusosalus börsile, et saaks firma poliitilisest keeristormist välja.