Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

15. oktoober 2009

Linn peab aitama inimesi Soome tööle

aga mitte trammides narri mängida.

Helsingis on keskmine palk ligi EEK50.000.-, Tallinnas aga alla EEK15.000.- . Vahe on rohkem kui kolme kordne! Naabrid möödavad oma tööpuudust ühekohalise numbriga, meie kahekohalisega.

Kui meie keskmine heade oskustega töötaja, kes on just töötuks jäänud läheb pakub enda naabrite juures tööle kolm korda odavamalt, kui sealne tööjõuturu osaline, siis leiab ta töö päris kiiresti. Räägitakse, et naabritel on ringkaitse omade suhtes. Aga uskuge mind naabrite ettevõtetel on samad probleemid, mis meie ettevõtetele. Selleks, et müüa, selleks, et eksporti arendada on vaja tõsta efektiivsust. See on vähemate kuludega toota, et saaks väljastada sama toodangut odavama hinnaga. Kui Soome ettevõtja peab otsustama, kas sulgeda ettevõte või võtta 40-tuhandelise kuupalgaga elektroonika monteerijate asemel tööle 10-tuhandelise kuupalgaga samade oskustega töölised, siis kindlasti teeb ta valiku meie eestlase-venelase kasuks.

Soomes on üle 3 miljoni töökoha, kui neist vaid 1-2 protsenti mehitada täiendavalt eestlastega, siis väheneks meil tööpuudus 2 korda. See ei ole võrreldav edgartrammide pesemise kampaania mõjudega.
Mis aga veelgi huvitavam Soome muutuks ise konkurentsivõimelisemaks. See on klassikaline win-win situatsioon!

Kui palka saadakse välismaal, kulutatakse aga Eestis, siis on see tegelikult eksport – tööjõu eksport. Seega riik ja linn peavad sellele kaasa aitama.

Mida siis linn tegema peaks?
Toetama inimesi kes soovivad Soome tööle minna tasuta soome keel õppimisega
Eraldama täiendavaid vahendeid peredele, kus üks või mõlemad vanemad on tööta jäänud ja üks vanem leiab tööd Soomes kokku 500 krooniga kuus
Maksma kinni riigi poolt laevapiletid 2 korda nädalas ühe pereliikmele, kes töötab Soomes, kui ta käib nädalalõpus pere juures Tallinnas.