Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

1. august 2005

Linnavalitsuse suvepäevad: võsaporter ründas taas!

Nädalavahetusel toimusid Kurgjärvel Tallinna linnavalitsuse töötajate suvepäevad. Spordivõistlused ja seltskonnamängud. Tehti nalja ja sai pulli. Söödi salatit ja grillvorsti, võeti napsu ja aeti lobajuttu. Tehti lõket, löödi tantsu ja lasti laulu. Kõigil oli lõbus. Nagu suvepäevadel peab.

 

Suvepäevad, nagu asutustel ja ettevõtetel ikka. Kolleegid suviselt lahedas meeleolus. Pikalt oodatud ja hoolikalt ette valmistatud pidu. Osad olid peredega.  Ei läinud maksumaksjale kalliks maksma ka: kõik osalejad lunastasid pääsme, millega oma lõbustused ise kinni maksid.

Paraku rikkus enamuse inimeste peotuju tünnitäis tõrva, mille õelad inimesed pidulistele kaela kallasid. Nimelt hiilis peole luba küsimata sisse kaameramees, kes toimuvat salaja salvestama hakkas.

 

Tuli seltsis sõpradega, miilitsavormid seljas. Ütlesid, et on show-mehed, kes aitavad pidu paremaks muuta. Lahked inimesed, nagu oleme, kutsusime kontvõõrad endi hulka. Ei teadnud, et üks neist on tegelikult võsareporter, Kanal2 leheneeger pisikese digikaameraga. Sõi-jõi meie lauas, lõi kaasa stiilipeol ja tantsuõhtul. Ise salaja salvestas. Pidutses, aga ise piilus, kelle kuskil kõverama näoga kaamerasse saaks.

Laupäeva õhtul oli esimene jupp eetris. Koos halvustavate kommentaaridega. Sest võsameedia on võtnud aksioomiks: ametnikud on halvad, neid tuleb avalikustada ja häbistada. Igal võimalikul ja võimatulgi juhul. Isegi kui nood midagi halvasti ega valesti pole teinud. Vahendeid valimata ja ajakirjanikueetikale vilistades.

Ajakirjanduse eetikakoodeks näeb ette: “Ajakirjanik, kogudes materjali avaldamise/edastamise jaoks, peab teatama vestluspartnerile, et ta on ajakirjanik ja millise väljaande/jaama juurest. Soovitav on teatada ka, mille jaoks informatsiooni kogutakse.” (Eetikakoodeks p.3.1).

Meie käest Kurgjärvel küll keegi midagi ei küsinud. Et kas tahame oma privaatpeost telesaadet. Kas soovime ekraanil esineda. Ei midagi sellist. Salaja salvestati isegi Savisaare eravestlusi ja peoplatsil patseerimist. Tänaseks lubati jätta pikantsemad palad. Eks siis õhtul näeb.

PS!
Huvitav, kui rõõmsad oleks suvereporterid ise, kui nende asutuse suvepäevadele imbuks klouniriietes sisse mõni tarbijakaitsja, tuletõrjeinspektor või munitsipaalpolitseinik? Kes võtaks mõnd aega koos pidulistega rõõmsalt napsu ning hakkaks siis ootamatult kontrollima, kas õllemüügiputkal ikka alkoholimüügi litsents on, kas vorstiküpsetajal on nõuetekohane kokamüts peas ja kas lõkke ääres on ikka vajalik arv tulekustuteid? Ning koostaks siis võimalikest kõige norivamal viisil protokolli.

Huvitav, kas selline kontrollimine leiaks sõbralikku heakskiitu, nagu võsapeetri peedistavad “reportaažid” või vihastaks sel viisil alt veetud pidulised end roheliseks?

Ehk peakski mõni ülemeelikus tujus vastu tahtmist telepurki tiritud ametnik või inspektor tõepoolest vaatama, kuidas võsareporteritel näiteks tööohutusega lugu on. End tutvustamata näiteks turvamehe või koristaja kostüümis sisse hiilima. Ja siis iga rikkumise eest täie rauaga väänama. Rikkujaid avalikult häbistades ja solvates. Aga arvan, et ametnikud nii ei tee. Ametnikelgi on oma eetikareeglid. Ja neist peetakse kinni. Enamasti. Igatahes palju-palju sagedamini, kui paljuräägitud ajakirjaniku eetikakoodeksist.