Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

25. september 2007

Ma ei tõtta Tallinna linnapeaks

Eile andsin Äripaeva ajakirjanikule intervjuu. Ajakirjanik on minu sõnadest valikuliselt konstrueerinud mõtte, mis talle meeldis. Tegelikud küsimused vastused on siin.

1. Olete mõnda aega aktiivsest poliitikast eemal olnud.
Homme kandideerite IRL Tallinna piirkonna juhatusse.
Nagu sellest aru saada, olete otsustanud, et aeg on poliitikasse naasmiseks
küpseks saanud?

Ma ei kiirustaks selliste järeldustega. Ma olen ka erakonna eestseisuses, mis on ju oluliselt kõrgem erakonna juhtorgan. Minu osalemine on eelkõige minu poolne tugi jõu ja nõuga ainsa valge erakonna juhtimisse.

2. Milline on Teie pikem perspektiiv seoses kandideerimisega?

Esikohal on mul esialgu endiselt lapsed, pere ja äri.

3. Olete olnud Tallinna linnapea, ise linna tüüri juures ning seetõttu on
Teil ka väga hea ülevaade sellest, kuidas linna valitsemine praegu käib ja
kuidas see peaks käima.
Kas oleksite uuesti valmis linnapeaks kandideerima? Kas Teil olemas
ambitsioon see mitte just kergete killast olev amet oma õlule võtta?

Tallinna linnapea amet on Eesti poliitilisel maastikul ainus koht, kus saab ainuisikuliselt midagi tõsist korda saata. Mäletate tänavate remonti, millele sai algus tehtud minu poolt Vabaduse puiestee tervikremondiga. Samuti koolide remonti, mis sai tähtsustatud minu esimesel linnapeaks oleku ajal ja millele sai punkt pandud teisel ameti oleku ajal vastavate lepinguliste suhete väljatöötamisega ning vastavalt koolide massilise remondi alustamisega. Poliitilise propaganda väljapeksmist linnaosade lehtedest. Kolemajade ehituse piiramist. Ma ei usu näiteks et peaministri ametis on võimalik nii palju ainuisikuliselt asju mõjutada. Vastuseks: Ma ei kahetse selles ametis oldud aega. Jah, raske on maailma meie ümber panna pöörlema läände. Keskerakonna käes kipub ta ikka inertsist idasse pöörduma. Tuleb nii kaua püüelda, kui kas idamehed ja endised kommarid ise muutuvad või nende valijad sutsu targemaks saavad!

4. Millise hinnangu annate endise linnapeana keskerakondliku linnavalitsuse tegevusele?

Hävitava. Näiteks see, kui Tartu maantee alla jäeti parkla rajamata on lihtsalt vargus. Kujutage ette auk oli valmis. Oleks olnud vaja rajada põrand ja seinad ning lagi. 3000 autot oleks saanud täiendavalt parkida Tartu ja Lasnamäe poolt tulles ennem kesklinna jõudmist. Sealt kas trammile minnes või siis jala paarsada meetrit edasi minnes.

Liiklusummikuid oleks oluliselt vähem. Savisaarlased kiirustasid, et valimistel linte lõigata ja vedasid augu uuesti liiva täis. Sellist võimalust ei teki selles rajoonis ennem kui 50 aasta pärast. Kaudne kahju linnakodanikele on siin mõõtmatu. Minu meelest on see vargus oma erakonna häälte saamiseks, mille maksavad kinni kõik tallinlased. Pole mõtet ajaleheruumi raisata selliste näidete peale, mida on kümneid.

5. Kas homne kandideerimine Tallinna piirkonnna juhatusse on esimene samm Tallinna linnapea tooli poole?

Ainult nii palju, et see samm ei välista järgmisi samme mõnel meie erakonna liikmel see post üle võtta kui on õige aeg.