Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

29. aprill 2005

Madala läve keskus aitab narkomaanid tänavalt ära

Tallinnas kogub tuure väitlus narkomaanide päevakeskuse avamise teemal. Kuigi sõnades ja programmides on kõik erakonnad toetanud narkovastase töö aktiviseerimist, on isamaalased ja reformikad täna asunud korraldama kampaaniat narkomaanide keskuse sulgemiseks. Nõustun abilinnapea Diana Ingeraineni seisukohaga, et narkomaania ja HIV vastases võitluses ei ole loosungid, allkirjade kogumine ja meeleavaldused kõige tõhusamad vahendid. Just neid aga pakuvad meeleavaldajad välja meie reaalse narkomaanide abistamiskeskuse asemele.

Täpsemalt kirjeldab eile toimunut Tallinna pressiteenistuse teade:

Sõltlaste päevakeskus suurendab tallinlaste turvalisust 

Eile sotsiaal- ja tervishoiuametis toimunud ümarlaual andsid pealinna narkomaania- ja aidsiennetusspetsialistid lähipiirkonna elanikele ülevaate mais Magasini tänav 32 avatava sõltlaste päevakeskuse tööst. Ümarlaual kuulati ära ka sinna saabunud Magasini tänava lähiümbruse kohalike elanike mured. Elanike esindajate Hanno Kindeli sõnul kardavad nad muu hulgas ka oma kinnisvara väärtuse languse pärast ning on algatanud allkirjade kogumise kampaania päevakeskuse rajamise peatamiseks.

Linnapea Tõnis Paltsi sõnul tuleb keskuse rajamisel loomulikult elanike arvamusega arvestada. “Madala läve keskuse rajamise Magasini tänavale otsustas kesklinna vanemana Keit Pentus, kelle kohustuseks oli projekti ka kohalikele elanikele tutvustada,” lausus Palts. ”Asja arutati ka Kesklinna halduskogus. Kurb on nüüd kuulda, et teavitustööd tehti mitte piisava põhjalikkusega. Mis puutub allkirjade kogumisse, siis sajad allkirjad oleks suhteliselt tõsine arvamusavaldus igal muul ajal, välja arvatud valimisaastal. Täna on mul tunne, et paljud kesklinna elanikud on laskund end opositsiooniparteide valimisvõitlusse kaasa tõmmata ega pole päris täpselt aru saanud, millele nad alla kirjutavad. Et allkirjade kogumist on korraldanud sotsiaaldemokraat Soe, reformist Kindel ning paar piirkonnas elavat prominentset isamaaliitlast, annab aktsioonile väga selge valimiskampaania aktsendi.”

Kommenteerides asjaolu, et allkirjade kogumise üks aktiviste, Veerenni piirkonnas kinnisvara arendav Aivar Villemson on ise kandnud vanglakaristust narkootikumide salakaubaveo korraldamise eest, ütles Palts: “Mina usun inimese meeleparandusse. Loodetavalt aitab narkotemaatikaga hästi kursis olev kinnisvaraärimees ka teistele piirkonna elanikele selgitada, millised on narkomaaniaga kaasas käivad ohud ning millised on narkoprobleemide ennetamise efektiivseimad viisid. Ehk aitab ta naabritele selgitada, et narkomaania ei ole vaid narkomaanide probleem, vaid võib ootamatult valusalt puudutada igaüht.”

Palts ütles, et majaomanike mure oma kinnisvara väärtuse võimaliku vähenemise pärast on inimlikult mõistetav mure. “Kuid kahjuks on see väga ekslik lähenemine. Kui elanikud vaataks asjadele vähegi pikemas perspektiivis, mõistaksid nad, et iga narkoprobleemide vähendamisele suunatud samm tegelikult tõstab nii piirkonna kui kogu linna üldist turvalisust ning seega ka elukeskkonna väärtust.”

“Sõltlaste päevakeskuse loomise eesmärk on just nimelt see, et narkomaanid ei oleks ühiskonnale ohtlikud,” ütles abilinnapea Diana Ingerainen ümaralaual peetud ettekandes. “Keskuse töö on vähendada narkomaani riskikäitumist, et sõltlane hooliks enda ja ka teiste tervisest ja kasutaks puhast süstlalt. Keskuses suunatakse ta tervisekontrolli ning vajadusel ka ravile.”

Keskusesse tulnud narkomaan saab sealt uue puhta süstla vaid juhul, kui toob sinna vana süstla. See vähendab kogu linnas täna valitsevat olukorda, kus narkomaanide kasutatud süstlad jäävad tänavatele vedelema.

Ümarlaual osalesid abilinnapea Diana Ingerainen, Tallinna narkotalitluse komissar Eerik Heldna, Riigikogu liige Nelli Kalikova, sotsiaal- ja tervishoiuameti spetsialistid jt.

Avatav keskus oleks esimene sõltlaste päevakeskus Kesklinnas, kus kuritegevuse ja narkomaaniaga on olukord kõige hullem. Samalaadsed keskused on olemas Põhja-Tallinnas ning üks keskus on kavas luua ka Lasnamäele.