Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

9. mai 2005

Mälestusmärkidega ei sõdita

Täna varahommikul plätserdati punase värviga Tõnismäel seisvat mälestussammast. Kuigi politsei oli lubanud mälestussamba ümbruses ööl vastu 9. maid turvalisuse tagada, lahkus patrull kella poole kuue ajal teist valvatavat objekti kontrollima. Nende äraolekul jõudsidki pätid kuju pihta värvi visata.

Kell 06.40 alustati mälestussamba puhastamist, kuid skandaal oli juba käivitatud. Tõnismägi kihas telekaameratest ja fotograafidest, nii et täna oleme jälle maailmas pildil. Paraku punase plärakaga. Pronkssõduri plätserdamine on tobe provokatsioon. Ei võida sellest ei isamaalised jõud ega ka veteranid. Paistab, et kuigi sõja lõpust on 60 aastat möödas, on leppimisest, mida soovitas peaminister, veel vara rääkida. Nagu ka sallivusest ja tolerantsist. Loodan, et see mõttetu huligaansus ei anna tõuget edasisteks vastandamisteks. Maailma silmis oleme lolliks tehtud niikuinii.

Kella 10.00 oli sõdurikuju puhas, veidi värvi oli veel kiviseinal. Poole üheteistkümneks oli ka sein puhas ning veteranid alustasid oma miitingut.

Mälestusmärkidega ei sõdita ning on kurb näha, et leidub inimesi, kes püüavad vanu haavu lahti rebida.