Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

21. august 2005

Miinisadama kai lagunemine tuleb peatada!

Olen valmis andma Miinisadama kai remondiks ehitusloa kohe, kui kaitseministeerium on täitnud kaitseministri kevadist käskkirja. Käskkirja, milles tehakse korraldus alustada sõjasadamale uue asukoha otsimist. Huvitav, kas kaitseminister ei suuda ennast oma ministeeriumis kehtestada, et tema välja antud käskkirja ei täideta?

Toetan ajaloolise väärtusega miinisadama korrastamist. Aga mitte suletud sõjasadamaks. Lepime ministeeriumiga kokku, millal sõjasadam kesklinnast välja kolib ja alustame kohe kaide remontimist.

Ning remondime kaid arvestusega, et sinna oleks pärast võimalik rajada väikelaevade sadam. On ju selge, et suurte sõjalaevade kaide ehitamine on oluliselt kallim kui jahisadama ehitamine. Iga kroon, mille kaitseministeerium praegu miinisadamas ehitusse suunab, aga kinnistab sõjasadamat praegusesse asukohta.

 

Sõjasadam ei pea olema kesklinnas 

Nagu kesklinn ei vaja sõjasadamat, ei vaja ka tänapäevane sõjasadam kesklinna. Vestlesin hiljuti ühe sõjanduseksperdiga. Jutuks tuli ka Miinisadama Tallinnast väljaviimine. Spetsialist kinnitas, et tegelikult pole sõjasadam kaasaegset NATO mereväge vastuvõtvas riigis üldsegi hädavajalik. Lahinguolukorras suudavad moodsad sõjalaevad tehnika ja sõjaväe maale paisata ükskõik millises rannas. Just seal, kus vaja, mitte seal, kus ajalooline sadamakoht.

Et abiväed kriisiolukorras sihtkohta jõuaksid, pole NATO sõjalaevadel vaja silduda keset linna Kopli poolsaarel. Kust edasipääsuteed kulgevad ainult läbi kitsaste kalamaja tänavate. Kriisiolukorras oleks vägede ja tehnika läbiviimine sealt vägagi vaevarikas ja aeganõudev. Nii et ei ole sõjasadamal funktsionaalselt mingit vajadust kesklinnas olla.

Olen veendunud, et sõjasadama kesklinna rajamiseks ei ole ühtki mõistlikku argumenti. On vaid ajalooline tõdemus, et “miinisadam on siin kogu aeg olnud” ning kaitseministri soovimatus probleemile konstruktiivselt läheneda. Nõus, et Eesti vajab mereväe jaoks sõjasadamat. Nõus, et NATO vajab kohta, kus laevad saaks sadamasse tulla. Kuid NATO laevade tormivarjuks ja varustuse laadimiseks sobib paremini ükskõik milline muu sadam. Hara lahes. Paldiskis. Muugal. Sadam, kus kaasaegseks sõjalaevade teenindamiseks on projekteeritud kaid ja vastav kaldatehnika. Mitte muinsuskaitselise väärtusega vana miinisadam keset Tallinna linna.

Miinitehase ajalooline hoone tuleb taastada ning anda talle merega seotud uus elu. Näiteks viia sinna mereakadeemia. Mis sobib avatud rannapromenaadile jahisadama kõrvale väga hästi. Ning väikelaevade ja mereturistide sadam on Miinisadama jaoks palju mõistlikum kasutus kui sõjasadam. Kus sügavus pealegi ei vasta suurte laevade vajadusele. Paraadide ja pidulike tseremooniate tarbeks aga leiab Tallinn ajutise kaikoha kasvõi NATO lennukikandjale!

Loe lisaks:
Miin Tallinna ja kaitseministeeriumi suhetes 
Kaitseminister, palun rahu!
Kaitseministeerium tahab riigi raha merre uputada
Kaitseminister, armasta oma merelinna! 
Linn tõrjub mereväge kesklinnast