Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

11. jaanuar 2006

Mina armastan Tallinna!

Jah ma olen Saaremaalt. Aga mis sellest. Ma armastan Tallinna. Mõned rasked otsused pidin linnapeana vastu võtma just tulenevalt armastusest Tallinna vastu. Üks selliseid oli vastuseis Pirita teele uue kõrghoone rajamisele. Selles osas tõlgendati mind korduvalt ühekülgselt. Seletan läbi nn “Viru Poja” juhtumi.

Seda asja ei saa seletada ratsionaalsete argumentidega. Soomlasest peadirektor on öelnud, et Viru poeg ei tule Tammsaare parki. Ja kui vaatad krundi joonise peale siis tõepoolest, ta ei tulegi otseselt parki. Aga on olemas mõiste pargi ruum. Sinna tuleb ta vägagi! Kujutage ette: kui ümber pargi, täpselt meetri kaugusele pargi piirist ehitataks paarkümmend kolmekümnekorruselist maja. Nii et pargis läheks lausa pimedaks. Soomlane ütleks ikka, et Palts ajab jama, need majad ei ole pargis. Ja soomlasel oleks formaalselt õigus! Linnapea Jüri Ratas ütleb, et kõik on korras, kui ehitatav hoone ei hakka segama vaatekoridore. Ja ei hakkagi oluliselt segama. Ainult aitab sulgeda vanalinna ümbrust kõrghoonetega. Mitte ainult park, vaid terve vanalinn lüüakse karpi.

Kaob naturaalsus. Vanalinna ümbrus ei mängi enam vanalinnaga sama harmooniat. Solist võib ükskõik kui hästi laulda Figaro aariat, aga kui orkester mängib samal ajal orjade koori vahemängu, siis jookseb rahvas saalist välja. Arhitektuuris, nagu ooperiski ei sobi liiga erinevaid asju kokku segada. Viru hotell on Tallinna linnasüdant arvestav terviklahendus, mis sobitati Estonia teatrimaja, vanalinna ja Kaubamaja vahele. Vaatamata juurde ehitatud kaubanduskeskusele on ta veel tänagi arhitektuuriteosena vaadeldav. Kahe suure pinna lõikumine. Olgugi, et see pole maailmas ainulaadne, on ta klassika. Samasse “ooperisse” kuulub näiteks ka ÜRO peahoone.

Huvitav on aga see, et erinevalt dirigentidest on arhitektid nõus raha eest isegi nii elementaarse asja unustama. Või kui võrdlust soovite: mängima Mozarti kirjutatud aaria saateks Verdi loodud muusikat. See näitab vaid mõnede arhitektide halba maitset. Või ülimat ahnust. Must torn lihtsalt ei sobi Viru kõrvale. See oleks nagu Tarja Halonen stringidega supelrannas. Proua Halonen on lugupeetud soliidne daam. Ja need püksid (stringid) on fantastilised. Noorte preilide jalas. Aga Haloneniga nad lihtsalt ei sobiks kokku.

Sama on lugu ka Pirita tee armupesaga. Fantastiline maja. Aga sinna ta sellisel kujul ei sobi. Nii Viru poja kui Pirita tee uue kõrghoone puhul tuleb käituda ühtmoodi. Tuleb arendajatelt kunagi rumalalt antud õigused tagasi osta. Pirita tee maja puhul on Keskerakond teinud linnale korvamatut kahju. Takistas volikogus asja lahendamist ning tõi linna huvid ohvriks arendaja ahnusele.

Selliseid otsuseid ei sünniks, kui inimesed oma linna kas või natukenegi armastaksid. Rahaahnuse kõrval.