Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

12. juuni 2014

Nad on Tallinnast, nad maksavad igal sammul!

Suvitajad ja teised turistid, olgu nad Tallinnast või Torontost, maksavad meie kaunile saarele saabudes tõepoolest, lausa igal sammul.

Nad maksavad, et nende hotellitoa aknast avaneks ilus vaade, et toit oleks maitsev, et saun oleks soe ja õlu oleks külm. Ja kõige selle eest lisanduv väike turismimaks makstakse samuti rõõmuga.

Mul on hea meel, et saarlased on leidnud rahapaja. Õigemini, Saaremaa turismitegelased on leidnud toimiva rahaveski idee – see on turismimaks.

Turistide raha kavatsetakse kasutada selleks, et meelitada siia rohkem turiste ja nendelt jälle rohkem raha küsida, et siis saada veel rohkem turiste, kes tooksid oma raha Saaremaale ja jälle rohkem raha ja rohkem turiste ja…

Head kaassaarlased, palun saame aru: turismimaksu eesmärk ei ole turistide maksustamine, vaid turistide arvu suurendamine ning seeläbi ka töökohtade loomine ja kogu piirkonna tulu kasvatamine.

Õige pisut jääb puudu

Saaremaal jääb palju ilusaid ettevõtmisi tegemata, kuna õige pisut jääb puudu. Õige pisut külastajaid, õige pisut piletitulu, õige pisut korraldusraha. Euroopa toetused vähenevad, kahanevad ka riigi ja omavalitsuse suutlikkus kultuuri-, spordi-, turismi- ja muid üritusi toetada.

Näiteks on ära jäämas Saaremaa velotuur, lennuväljal peetav motovõistlus, Saaremaa Valss, Õlletoober, uued ideed nagu Albert Uustulndi laulufestival ja Saaremaa toidufestival jne.

Muide, need ei ole ju ainult Saaremaa külalistele suunatud üritused, palju rõõmu valmistavad need ka saarlastele. Aga külalisi on vaja, sest külalised toovad saarele raha. Ja nende rahaga tulebki toetada ka uusi ideid, et elavdada saare elu, parandada turismiteenuste valikut.

Raha tuleks anda ka valdadele kohapealse turismielu elavdamiseks.

Saaremaad müüakse praegu halvasti. Meil on tõesti unikaalne saar. Loss, linnakohvikud, pargid, spaad, meteoriidikraater, pankrannik, liivarannad, jahisadamad ja linnujärved. Lisaks elav pärimus ning maailma tipptasemel kultuuriüritused. Eestis ei ole ühelgi teisel piirkonnal sellist komplekti vastu panna.

Kuid seda on vaja müüa, ehk moodsama sõnaga – turundada. Vaatamata internetile ei ole tänapäeval asi siiski nii, et küll inimesed meid leiavad.

Isegi Niagara juga ja Giza püramiide reklaamitakse intensiivselt, ammugi vajab siis reklaami Saaremaa. Ning selleks ongi vaja raha.

Meie peamised turud on eelkõige Tallinn, Riia, Peterburg ja Helsingi. Samuti ristluslaevade operaatorid. Miks me ei võiks siis enda tutvustamiseks vajalikku raha võtta turistide endi käest? Usun, et sada tuhat eurot aastas täiendavalt Saaremaa tutvustamiseks kuluks marjaks ära, eesmärk võiks olla turistide arvu suurendamine 10 protsenti aastas.

Enamik turiste tuleb Tallinnast, enamasti kaks inimest autos. Keskmise reisi tüüpkulusid arvesse võttes läheb sõit Saaremaale ühele inimesele maksma vähemalt 40 €. Kas keegi tõesti usub, et kui lisada sellele veel 1 €, siis jääb kas või üks külastaja tulemata?

Arvan, et isegi praegused külastajad tunnevad rõõmu, kui näevad, et saavad oma raha eest kohe rohkem teenust. Kohv maksab laeva peal 2 eurot. Arvan, et tulekski alustada 1 euroga.

See annaks võimaluse investeerida 400 000 eurot. Kui see töötab, siis võiks eesmärgiks seada üks miljon eurot aastas.

Turismimaks kehtib muide paljudes eestlastegi hulgas populaarsetes sihtkohtades, näiteks Kanaari saartel käibemaksuerisusena, paljudes Itaalia linnades ja ka lähinaabritel lätlastel Jurmalas.

Kuidas seda maksu täpselt koguda, on juba tehnika küsimus. Kõige lihtsam on seda teha parvlaevapileti hinnale lisades.

Kuidas raha jagada?

Keerulisem on, kuidas kogutud raha õiglaselt jagada. Tuleb teha fond, mille põhikiri määrab kindlad mängureeglid.

Osa tuleb anda Saaremaa tutvustamise ürituste jaoks. Teine osa aga jagada ürituste korraldamiseks omavalitsuste vahel. Limiit oleks proportsionaalsus omavalitsuse elanike arvuga.

Omavalitsused võiksid vajadusel oma limiidid kokkuleppel ka ühendada. Otsustama peaks fondi nõukogu, mis koosneks turismifirmade esindajatest, turismispetsialistidest ja omavalitsuste esindajast.

Turismimaksu on meil lausa hädasti vaja, see annaks uue elu paljudele praegustele kiratsemisele kalduvatele ettevõtmistele ning annaks tõuke uute turistidele mõeldud teenuste ja ürituste tekitamiseks.

Tundub, et sotsid ja reformikad lausa võitlevad Saaremaa parema elu vastu. Selle asemel, et avada Saaremaa–Ventspilsi laevaliin, pakub Reformierakonna minister arutelu Kuressaare lipuväljaku asukoha üle. Kui see ei ole saarlaste mõnitamine, siis mis see on?

Mina, Tõnis Palts, kavatsen teha selles asjas konkreetseid samme. Nagu algatasin suurte tuugenite Saaremaal keelamise seaduse, kavatsen algatada ka Saaremaa töökohtade loomiseks turismimaksu kehtestamist võimaldava seaduse. Muiste tõid saarlased ära Sigtuna väravad, suurem asi meil siis koos ei ole rootslaste, tallinlaste ja teiste käest jõukus meie õue tuua.

Ilmunud Saarte Hääles 12.06.2014