Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

28. juuli 2005

Palts avas Balti jaama

Neljapäeval, 28.juulil avati Tallinnas uuendatud Balti jaam, mille külge ehitas Go Grupp oma esimese 250-kohalise hotelli. Lindi lõikasid läbi linnapea Tõnis Palts ning majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar.

Paltsu kõne avamisel:

Kõik eestlased mäletavad oma lapsepõlvest laulu “Rong see sõitis tšuhh–tšuhh–tšuhh”. Vaatamata sellele rongikatastroofist rääkivale hoiatuslaulule meeldib paljudele rongiga sõita. Balti jaam on Tallinnat ühendanud nii idanaabri suurlinnade Moskva ja Peterburiga kui ka Paldiski, Viljandi, Pärnu, Tartu, Valga ja Narvaga.

1870. aastatest pärit historitsistlik Tallinna raudteejaam jäi viiekümnendatel–kuuekümendatel aastatel kitsaks ning selle asemele ehitati uus ja suurem. Uus hoone oli valmides modernne ja tänu paefragmentidele püüdlikult tallinlik. Täna oleme kogunenud siia avama eelmise hoone edasiarendust.

Kohalikud rongireisijad ja Tallinna külalised saavad nüüdsest meile saabuda ja siit lahkuda võrratult paremates tingimustes, põhjalikult renoveeritud Balti jaamas. Ma pole veel jõudnud kogu jaama saalide ja büroodega tutvuda, ent olen veendunud, et uuenenud jaam vastab tänaste nõudlike reisijatele ootustele.

Iga linna uhkuseks ja iluks on tema väravad. Tallinn sai endale tänasest juurde korraliku ukse või akna – kuidas soovite. Meile lisandus uus ja kaasaegne reisikeskus, mida hakkavad iga päev külastama tuhanded inimesed.

Hommikuti on mul kombeks heita koduakendest pilt Tallinna põhjaosale. Olen juba kuid hoidnud Balti jaama uuenemisel silma peal. Selline kompleks väärib edasiarendamist, mida on vaja kogu Põhja-Tallinna seisukohalt. Reisikeskus ei jää siinkandis ainukeseks mastaapseks ehitiseks. Saagu sellest kompleks, mis levitab oma positiivset aurat igas suunas ning parandada ümbruskonna mainet.

Olen veendunud, et Tallinna-suguse linn ei vaja Balti jaama pelgalt Balti jaama, vaid väärikat reisikeskust, millest saab alustada rännakuid mistahes ilmakaares. Sest ärgem unustagem, et reisiminegi on väärikas toiming.

Saagu Balti jaamast nabanöör, mis ühendab Tallinnat kõigi maailma linnadega, kuhu on võimalik rööpaid mööda läheneda.