Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

3. juuni 2005

Palts avas Vanalinna Päevad!

Täna, 03. juunil avas Tallinna linnapea Tõnis Palts Raekoja platsil kolm päeva kestvad Vanalinna Päevad, arvult juba kahekümne neljandad. Linnapea on öelnud, et Vanalinna Päevad toovad välja meie linna parimad omadused – linnasüda on täitunud inimestest ja müügilettidest, sigin-sagin siin, sigin-seal. Mis viga tragis linnas toimetada ja elu nautida, kui päev nõnda pikk ja öö lühike.


Paltsu kõne avamisel:

Lugupeetud Tallinna vanalinna elanikud, austatud pidukülalised!

Tallinna vana linnasüda põksub taas Vanalinna Päevade rütmis. Sedapuhku juba XXIV korda. Vanalinna Päevadest on kujunenud traditsioon, mis liidab suvealguse puhkusteootuses linna üheks peopereks.

Suurem osa Tallinna vanalinnast ehitati kivist. Tänu tugevale põhjamaisele paele ning kohati mitme meetri paksustele müüridele ongi vanalinn sedavõrd hästi säilinud. Niisiis on meie linna süda küll kivist, kuid see pole karm ja kivinenud.

Vanalinna Päevad aitavad mõista, et kuigi Tallinn on lahke linn, tuleb tema südameni teed otsida. Õnneks on vanalinnaski piisavalt rohelust, piisavalt elu ja äri, palju igapäevaseid niisama läbijalutajaid ja turiste. Vanalinn on eakas, kuid nooruslik ning muu linna kombel valmis uuteks väljakutseteks.

Tallinn ei ole see, mis ta oli eile. Linnamüürist piiratud ala on tänapäeval vaid väike osa Tallinnast; linn on laienenud igas suunas. Kuid Tallinn mäletab oma ajalugu ja hoiab seda au sees. Nii mõnedki praegu Tallinnas kasutusel olevad kombed on pärit keskajast. Nagu näiteks komme toetada oma talente ning olla tolerantne kõigi linnas elavate inimeste ja külaliste vastu. Tehnoloogiast ja innovatiivsusest ei hakka ma siinkohal rääkimagi.

Loodetavasti on kolm päeva kestvate Vanalinna Päevade programm piisavalt mitmekülgne ning pakub üritusi ja elamusi erinevate huvide ja maitsetega inimestele. Soovin kõigile Vanalinna Päevadest osasaajatele, et leiaksite üles just teile olulised ja huvitavad üritused. Elage sisse keskaja traditsioonidesse. Kuulake muusikat erinevatest ajastutest. Sööge, jooge, lõbutsege. Jalutage niisama. Nautige aega perega. Imetlege linna. Ning aidake külalistel nautida ja imetleda.

Ühesõnaga: tundke ennast vabalt ja õnnelikult. Sest Tallinna õhk teeb vabaks ja lööb meeled valla.

Kuulutan XXIV Tallinna Vanalinna Päevad avatuks!