Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

20. aprill 2005

Plaanitav sundvõõrandamine segab Tartu maantee laiendamist

Tallinna linnavalitsus ähvardab sundvõõrandada Tartu maantee laiendusele ette jääva eraomanduses oleva autoparkla, mis aga välistaks võimaluse ülikehvas seisus olev tee veel tänavu põhjalikult ümber ehitada.

Linnavalitsus kiitis sundvõõrandamise heaks üleeile õhtul erakorralisel istungil, sest Tartu maantee 36 asuva autoparkla omanikuga ei õnnestu krundi väljaostmiseks kuidagi kokkuleppele saada.

Tallinna abilinnapea Toomas Vitsuti sõnul ei tähenda linnavalitsuse otsus siiski veel seda, et tee laiendamine tänavu oleks lõplikult päevakorrast maas, sest kui maaomanik otsustab nüüd oma nõudmistes järeleandmisi teha, jõuaks vajaliku maatüki veel ära osta.

«Kokkuleppele jõudmiseks on aega umbes kaks nädalat,» märkis Vitsut. «Kui kokkulepet ei saada, siis plaanitud kujul seda laiendust tänavu ei tule.»

Viimase aasta jooksul mitu korda omanikku vahetanud 578-ruutmeetrine parkla on praeguseks osaühingu Redstone käes, mis ostis selle vaid kuu aega tagasi 7 miljoni krooni eest.

Nõudis vahetamist

Varem krunti omanud Medolago Invest nõudis esmalt linnalt temale sobivate kruntide vahetamist ning maatüki eest 5,2 miljonit krooni.

Linna tellitud eksperthinnangu järgi on krundi väärtuseks ligi kolm miljonit krooni. Linnapea Tõnis Palts on Medolago tegevust mitu korda avalikult väljapressimiseks nimetanud.

Nüüd küsib Redstone linna käest vahetuskaubana Paljassaare tee 40 hoonet, mille väärtuseks hindab linn aga üle 14 miljoni krooni. Vitsuti sõnul on linn valmis Paljassaare hoone firmale andma, kuid soovib, et eraomanik kompenseeriks kahe objekti väärtuste vahe.

OÜ Redstone esindajalt Ingmar Pärnalt ei õnnestunult Postimehel eile võimaliku kokkuleppe kohta kommentaare saada. Mobiiltelefonile võetud kõnedele ta ei vastanud ning firma kontorist öeldi, et mees on majast väljas.

Teekate auke täis

Vitsut ütles, et kui Tartu maanteed laiendada ei õnnestu, teeb linn kindlasti sealsele teekattele väiksema remondi. Linnal on veel teelaienduse tarbeks omandamata ka Tartu maantee 40 ja 44/46 hooned, kuid nende omanikega on Vitsuti sõnul kokkuleppele jõudmine lähedal.

Ühtegi sundvõõrandamist ei ole Eestis veel teoks saanud, mistõttu ei oska linnajuhid ka ennustada, kui kaua see aega võtab. Sundvõõrandamise seadus ja teeseadus võimaldavad teele ette jääva kinnistu sundvõõrandada pelgalt linnavolikogu otsusega.

Sundvõõrandamise hinna määramise ja poolte viimaste läbirääkimiste korraldamise kohustus on Harju maavanemal.

Vitsut rõhutas, et kui tee tänavu laiendamata jääb, läheb linn sundvõõrandamisega kindlasti edasi, kuni krunt omandatud, ning siis pöördutakse teelaienduse juurde tagasi.

Tänavu kavatseb linn aga ümber ehitada Tartu maantee lõigu Kivisilla ja Liivalaia tänava vahel, milleks on ehitaja juba leitud.

Tartu mnt 36

Tartu maantee laiendusele ette jääval kinnistul aadressiga Tartu maantee 36 asub praegu autoparkla.

Krundi suurus 578 ruutmeetrit

Omanik OÜ Redstone ostis selle 7 miljoni krooni eest

Linn peab eksperthinnangu alusel kinnistu väärtuseks ligi 3 miljonit krooni

Redstone küsib kinnistu eest vastu Paljassaare 40 ehitist, mille väärtuseks hindab linn 14 miljonit krooni.

Allikas: Tallinna linnavalitsus

Loe artiklit Postimehest