Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

19. juuni 2013

PRESSITEADE: Elektrituulikud saartele ei sobi

Tõnis Palts andis täna Riigikogu menetlusse Looduskaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu, millega keelatakse Eestimaa meresaartel Saaremaal, Hiiumaal, Muhus ja Vormsil püstitada elektrituulikuid, mis on maapinnast kõrgemad kui 30 meetrit või mille võimsus on üle 20 kW.
Eelnõu esitamist põhjendas Tõnis Palts nii: „Meie saarte rikkus on puutumata loodus ja ajaloolised pärandkooslused. Hiigelsuured tuulegeneraatorid on häirivad tehisobjektid, mis paistavad kaugele ning mõjuvad looduses ebameeldiva võõrkehana. Eesti saarte suurim majandusharu on turism ning maailma kogemus näitab, et tuuleparkide püstitamine peletab turistid eemale. Seepärast tuleb kehtestada seadus, mis jätab need unikaalsed alad tuuleparkidega risustamata ning võimaldab nii saarte kohalikel elanikel kui külalistel ka edaspidi meie looduse rikkalikku ilu nautida. Kõige loogilisem on teha vastav muudatus Looduskaitseseadusse ning sellise eelnõu ma ka esitasin.“

Vajadusest tuuleparkide rajamist reguleerida on Tõnis Palts kirjutanud ka varem. „Eesti energiavajadus ning meie energeetika sõltumatus naaberriikidest on loomulikult olulised teemad, kuid praegune kaootiline tuulikute püstitamine neid küsimusi ei lahenda. Küll aga võib praegu mõtlematult rajatud tuulpark rikkuda mõne piirkonna elukeskkonna aastakümneteks. Elektrituulik ei ole ainult selle küla või valla probleem, kuhu ta püstitatakse, oma suuruse tõttu mõjutab tuulegeneraator maastikku ja vaadet ka naabervaldades, näiteks merele paistavad tuulikud väga kaugele. Me ei tohi ohverdada oma meresaarte unikaalset loodust väikse huvi- ja lobbygrupi hetkekasu nimel,“ selgitas Palts seadusemuudatuse vajalikkust.

Lisainfo:
tonis@palts.ee