Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

1. märts 2006

Rahvas on rumal ja president valetab

Meeskond on purjus ja Kapten magab. Uskumatu on see, et mitte keegi ei julge välja öelda tõde. Enn Soosaar on täna Postimehes sellele kõige lähemale jõudnud. Aga ikka ei saa seda lihtlausega välja öeldud.

Kõik siunavad presidendi punast minevikku ja tema õnnetut perekonda. See on alatu. Inimene ei saa seda ise muuta. Ja see tänitamine täna ei aita enam.

Seda, et president on täiesti mõttetu mees sellesse ametisse ja nüüd ka valetaja, ei ütle mitte keegi välja. Ma olen küsinud oma endiste kolleegide, poliitikute käest – öelge, mida head on Arnold Rüütel Eestile teinud? Suure vaevaga olen saanud vaid ühe hea teo – president ei olnud Euroopa Liitu astumise vastu. Kõik. See on sama hea, kui öelda, et Ansip on hea peaminister seepärast, et ta ei saada eestlasi Siberisse.

Peale selle president ju valetas, kui hakkas oma väikest eksimust ümber vusserdama.

Teine tõde on see, et 60% rahvast, kes toetab Arnold Rüütli jätkamist, on rumal. Muide, ei tasu seda nii südamesse võtta. Soomlased on ainult ca 10% punkti võrra õnnelikum rahvas.

Selleks, et muuta see vahekord eestlaste kasuks, on vaja ainult ühte – investeerida haridusse ja kultuuri. Kallid sõbrad, ma küsin Teie käest, kui palju Arnold Rüütel rääkis oma tähtsaimas kõnes haritlaskonnast ja kultuurieliidist? Kultuuriga tegelemise tähtsusest? Kui palju? Ma oleksin oodanud, et tulevikku vaatav president oleks sellele pühendanud vähemalt pool kõne.

Meil on väärilisi kandidaate küll. Ainuüksi neljast endisest rektorist saaks väärilise plejaadi. Heidmets, Aaviksoo, Tulviste, Keevallik. Korrates juba varem öeldut – parim, mis sel aastal eesti rahvale juhtuda saab, on uue Lennarti sünd presidendina.