Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

16. august 2005

Reformierakond lubab võtta 66 kohta Tallinna 63-liikmelises volikogus

Reformierakonna täna avalikustatud valimislubadused panevad mind õlgu kehitama. Investeerides aastas vähem kui 400 miljonit teedesse, lähevad Tallinna teed viletsamaks. Seda näitab ka Reformierakonna poolt seni juhitud teedeehituse programm. Seega 400 miljoni krooni investeerimine aastas teedeehitusse on paratamatus. See tuleb lihtsalt ära teha. Lisades siia juurde möödapääsmatu Ülemiste ristmiku välja ehitamise, saamegi investeeringud, mille me nagunii teeksime. Kokku 2 miljardit ja rohkemgi.

Rahvale teedeehituse lubamine on samaväärne, kui mõni teine erakond lubaks, et ka järgneval valimisperioodil ei ehitata Raekoja platsile korruselamuid (milles muide Reformierakonna puhul küll kindel olla ei saaks).

Kummalise ja valijates segadust külvav on reformierakondlaste teine lubadus maksta lastehoiurahana 2500 krooni kuus. Res Publica teatas juba maikuus oma peamisi valimislubadusi tutvustades, et lastehoiuraha sisse seadmine on üks meie kolmest prioriteedist sisehoovide korrastamise ja interneti kättesaadavuse tagamise kõrval. Reformierakonna poolt lubatav Res Publicast 500 krooni kõrgem laste hoiuraha ei ole midagi muud kui meie valimislubaduse plagieerimine ning püüd maksumaksja raha eest valijate hääli osta.

Nii nagu oravad on varastanud lastehoiu raha idee Res Publicalt, on nad varastanud ka rohelise linna idee. Oma kunagiselt linna- ja praeguselt Toompea koalitsioonipartnerilt Rahvaliidult. Istutame linna rohkem puid oli just rahvaliitlaste lubadus, mis toonasesse koalitsioonilepingusse kirjutati. Ja see põhimõte kehtib ka praegu.

Samuti ei maksa võtta tõsiselt Reformierakonna lubadust vähendada maamaksu. Reformierakondlased unustavad, et lähiaastatel seisab ees maa korraline hindamine, mis võtab arvesse reaalselt maaga toimunud tehingute väärtust. Ka väheinformeeritud inimesed teavad, mida on teinud Tallinna kinnisvara hinnad viimase kolme-nelja aastaga. Lubada, et maamaks kahaneb kaks korda meenutab Lutsu „Kevadest” tuttava Kristjan Lible lubadust Paunvere jõgi teistpidi voolama panna. Reformierakondlikku loogikat maa topeltmaksustamise kohta edasi arendades tuleks peale valimisi hakata autojuhtidele ka tasuta bensiini jagama, sest muidu peavad õnnetud sõidukiomanikud liiklusvahendi omamise eest tasuma topelt – kõigepealt autot ostes ja hiljem sellesse bensiini tankides.

Varastatud või ebareaalsete lubadustega valimistele minek on veelkordne tõendus sellele, et Reformierakond on vasakvalitsuses olles kaotanud oma identiteedi ja reaalsustaju ning püüab rahvale müüa võõraid või täidetamatuid lubadusi. Välja käidud ebareaalsete lubaduste kõrval ei tunduks ka lubadus võtta 66 kohta Tallinna 63-liikmelises volikogus praalimisena.