Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

25. juuli 2005

Res Publica ja Isamaaliit on valged laevad*

Parempoolsed jõud kaotavad ja jäävadki Savisaarele kaotama. Loogika on lihtne: olgugi, et Eestis on parempoolsete jõududude toetajaid oluliselt rohkem kui Savisaare toetajaid, lahustuvad need hääled kolme erakonna vahel.

 

Tänu nn d’Hondt’i süsteemile ja Tallinna valimispiirkondadele, võtab topeltkoore alati erakond, kes saab hääli kõige rohkem. Ta saab meeletu hulga preemiapunkte. Preemiapunktid väljenduvad täiendavate kohtadena volikogus või Riigikogus. Olukorras, kus näiteks Isamaaliit ja Res Publica kokku valimistel saavad paarkümmend protsenti rohkem hääli kui Keskerakond, saab Keskerakond ikkagi rohkem kohti volikogus. Sellega on seletatav ka see, et eelmistel kohalike omavalitsuste valimistel sai Keskerakond kolmandiku häälte eest üle 50% kohtadest Tallinna volikogus. Eriti kriitiliseks läheb olukord nüüd, kus oravad koos keskikatega proovivad koolide remonti pidurdada, kus endine paremerakond õpetajate palga tõusu ja teaduse arengu rahastamise asemel toetab Savisaarega võidu pensionitõuse. Ühesõnaga olukorras, kus reformikad on nihkunud räigelt vasakule. Just selles olukorras on parempoolsete võidule kaasaaitamine iga valge inimese püha kohustus. Stiilipuhtaid parempoolseid erakondi on järgi jäänud kaks – Res Publica ja Isamaaliit. Res Publica ja Isamaaliit on mõlemad konservatiivsed erakonnad. Mõlemad on isegi ühe ja sama Euroopa Rahvapartei liikmed. Mõlemal erakonnal on ka Eesti poliitikas üks eriline ühendav omadus – nad on ausa riigivalitsemise lipulaevad. Me oleme ju kõik nõus, et nende erakondade juhtidele ei tule iialgi pähe sõlmida linna kulul reklaamilepinguid, kus linna saamata tulu arvelt viia läbi oma erakondade reklaamikampaaniaid, kleepides tasuta pindadele oma hiigelportreesid. Ei tuleks iial pähe vahetada välja Tallinna sadama juhatust, kes erinevalt eelmistest juhatustest ei allunud poliitikute diktatuurile ega lasknud ellu viia korruptiivseid tehinguid. Ei tuleks iial pähe keskkonnaministrina suruda Paljassaares vähemalt 10 miljoni kroonist krunti pea tasuta oma vastsele erakonnaliikmele, teenena erakonda astumise eest. Ikka riigi kulul. Ei tuleks iial pähe koorida tervishoiu süsteemi läbi diagnostikakeskuse. Ei tuleks iial pähe pantida haigemaja eraettevõtte kasuks. Jne, jne, jne. Res Publica ja Isamaaliidu juhte seob veel üks ühine omadus. Nad ei ole ära õppinud hundikarja sattudes huntidena ulguma hakkama ja saavad selle eest peksa. Paljusüüdistatud raudtee äpardunud erastamise peamised ideoloogid istusid teistes erakondades. Mitte Isamaaliidus. Peksa sai Mart Laar. Lihula sündmusi lükkas tagant reformarist välisminister ja erakordselt käpardlikult ja julmalt oma rahva suhtes käitus Rahvaliidu siseminister. Peksa sai Juhan Parts.

Res Publicas ja Isamaaliidus on valgete, kultuursete inimeste protsent kindlasti kõrgeim. Need erakonnad ühinevad nii kui nii, varem või hiljem. Parem Eestile kui varem. Mida rohkem ühiseid nimekirju moodustatakse juba nendel KOV valimistel, seda parem. Seda kiiremini lähedaste erakondade liikmed hakkavad tundma küünarnuki tunnet, leiavad ühise keele.

Tõsi, on üks suur erinevus – suhtumine vene kogukonda. Isamaaliit on selles küsimuses äärmuslikult käremeelne. Res Publica aga tolerantne. Tõenäoliselt selle erimeelsuse tasandamine võtaks aega. Selliseid erimeelsusi tuntakse ka läänes suurte erakondade sees. Neid ei tohi kunstlikult maha suruda. Kui uus erakond peaks tekkima kunagi, siis võikski ta selle baasil koosneda kahest erinevast demokraatlikust fraktsioonist. Ei ole oluline, kes kellega liituks, kes saaks esimeheks. Õigemini viimane oleks oluline küll, aga selle peaks määrama uue erakonna liikmed mõne aja pärast. Peamine, et valged võidaksid.

* Muuseas, esimest korda oodati valgeid laevu 19. sajandi keskpaigal Lasnamäe nõlvadel. Taevaseid valgeid laevu oli kurjade mõisnike eest põgeneda soovivatele eestlastele lubanud kohalik prohvet Maltsvet. Kui taevaseid laevu ei tulnud, võtsid inimesed aga asja kätte ja läksid omal käel Krimmi turumajandusega eksperimenteerima. Tahaks, et see ei korduks.