Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

12. aprill 2014

Selist, Partsust, spordist ja muust

Intervjuu Ärilehes

Ettevõtja ja riigikogu majanduskomisjoni liige Tõnis Palts ütleb, et valitsusliitlaste omavaheline kärnakeeramine EAS-is ja suurte riigiettevõtete nõukogudes on pigem reegel kui erand.

Minister Anne Sulling tahab EAS-i nõukogu laiali saata. Mis jant seal kogu aeg käib?

Eelkõige on EAS olnud aastaid valitsuskoalitsiooni pidevaks võitluse objektiks. EAS jagab raha, väga suurt raha…

KIK ja PRIA jagavad ka raha, aga mingit avalikku mürglit ei ole.

Reformierakondlaste hinge ei mahtunud mitte kuidagi, et EAS oli Juhan Partsi haldusalas. Ja. Nad tahtsid end seal pidevalt ja jõuliselt kogu aeg kehtestada, aga seni, kuni IRL oli valitsuses, ei tulnud see hästi välja.

Samas ei vastuta ju minister kunagi otseste rahajagamiste otsuste eest.

Jah, aga tema juhib siiski, vähemalt kaudselt majanduspoliitiliste suunistega kogu juhtkonda. Muidu ei ole ju haldusalas olekul ju mõtet. Ega Parts vallanud ju ka Tallinna Sadamas igapäevaseid otsuseid, aga vaadake, kuidas ta seal korda lõi sponsorluse korrastamisel. Ma julgen isegi öelda, et see täiesti süsteemitu spordile sponsorlusraha jagamine, mis on aastaid Tallinna Sadamas toimunud, on lihtsalt lihtlabane meile kõigile kuuluvast ettevõttest raha välja kantimine Neinar Seli ja tema spordiringkondadega seotud sõprade heaks ja tegelikult oli see kahjulik Eesti spordile tervikuna. See, et raha saab vaid siis kui oled Seli sõber on ju alndav spordiringkondadele.

 

Triangel EAS-i ümber on juba peaaegu koomiline.

EAS-i otsustesse on alati sisse kirjutatud teatud subjektiivsus ja poliitilisus. Tegemist on erinevalt Tallinna Sadamast või Eesti Energiast ikkagi poliitilise asutusega, mille kaudu viiaske ellu kas regionaal või majanduspoliitikat.  Loomulikult on olemas kriteeriumid, millele taotlus peab vastama, aga lõpuks jääb ikkagi suur protsent subjektiivsust. See ei ole nagu äriettevõttes, kus selge lõppeesmärk on numbriliselt mõõdetav kasumi näol. Kuna Reformierakond ei suutnud enda subjektiivsust tänu Juhan Partsile kehtestada, siis on neil vaja pidevalt EAS-is mingi jama üles keerutada.

Näiteks selle viimase juhatuse esimehe mahavõtmine. Kui sellise ammuse ja tõendamata asja eest saab ametist lahti, siis ei tohiks Neinar Seli enam üldse mitte kusagil figureerida. Näiteks piisas Juhan Partsil kolm aastat tagasi korra kabinet vabaks jätta, kui Seli juhtimisel kanditi uus konteinerterminal Venemaa firmale. Kõik teavad, mis sellest lõpuks välja tuli. Kõi kaotasid, peale venelaste. Tegemist oli kas rumaluse või korruptsiooniga.

Mis on EAS-is valesti läinud?

EAS peaks olema märksa avatum asutus, aga seni on ta olnud pigem kinnine, poliitiline kemplustanner. Kuna ta võtabki vastu majanduspoliitilisi otsuseid, siis peab otsus olema avalikkusele seletatav. See peaks olema juhtkonna ülesanne võimalikult palju suhelda avalikkusele, mitte kapselduda oma maailmavallutuslikesse plaanidesse.

Te olete õige verine Tallinna Sadama spordi sponsorluse suhtes.

Vaadake, kui Tallinna Sadam sponsoreerib EOK-d ja mõne ujuja või kergejõustiklase dressi peal on firma logo, siis ei too see Tallinna Sadamale juurde ühtki tonni kaupa, sest sadam ei ole lõpptarbijale suunatud  firma. Endine majandusminister tegi loogilse ettepaneku, sponsoreeririda võib ainult otseselt äri edendavaid ettevõtmisi. Spordile kuuluv kasumi osa tuleb suunata  dividendide kaudu läbi riigieelarve otse kultuuriministeeriumile, kes siis jagab omakorda otse alaliitudele vajalikke summasid vastavuses Eesti terviklikule spordipoliitikale. Ei saa olla olemas Tallinna Sadama Eesti spordipoliitikat. Sport on olemuslik eetiline nähtus ja selle sidumine mingite sahmerdamistega toob ka olümpialiikumisele korvamatut kahju.

Selleks, et Partsi komromiteerida on kritiseeritud Estonian Airi sponsorraha eraldamist jäähoki MM-i jaoks. Aga seal on äriinimese jaoks asi väga selge loogika: Estonian Air on lõpptarbijat püüdev firma. Soomlased on omakorda jäähoki hullud. Järelikult, selleks, et Soomes, mis oli plaanitud kasvuturuks, pildile saada, peab püüdma soomlaste tähelepanu neile kõige armsama spordiala suurvõistlustel reklaamisega. Tegemist ei olnud kellegi ega millegi sponsoreerimine vaid konkreetne Estonian Airi reklaam õigele sihtrühmale. See peaks ju siilililegi selge olema, mis on selle kahe juhtumi vahe.

Olete ikka Reformierakonna peale väga solvunud..

Aga miks ma ei peaks olema, kui sigatsetakse lepingu partnerite ja ka Eesti rahvaga.  Seekord ei olnud neil vähimatki põhjust valitsust laiali jooksutada, peale isiklike võimuambitsioonide. Taavi Rõivas ütles mulle küll, et ära võta isiklikult, see on bisnes as usual, aga nii lihtsalt see ikka ei käi. Kui see on business as usual, siis mina olen hiidlane.