Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

18. oktoober 2005

Täisvastused SLÕhtulehele

Olin lubanud SLÕhtulehele vastata nende küsimustele, kuigi olin tagasiteel Tallinnasse oma lühikeselt puhkuselt ning kommunikatsioonivõimalused ja info reaalajas piiratud. SLÕhtuleht tegi vastustest kokkuvõtte vastavalt oma nägemusele. Avaldan siinkohal kõik SLi küsimused ning oma vastused, et üksikvastused kontekstiväliselt eksitavat pilti ei looks.

Te saite kohalikel valimistel 1285 häält. Läinud nädalavahetusel Te Eestis ei viibinud. Küllap olite siiski tulemuse kujunemisega kursis.

1. Kuidas enda kogutud häältearvu kommenteerite?

Olukorras, kus meie vastased külvasid arvamust, et Res Publica ei saa nii kui nii sisse volikokku, ja meedia selle konksu alla neelas, pean seda normaalseks tulemuseks. Teiselt poolt vaadates ma ei teinud ka oma piirkonnas mingit muud valimiskampaaniat, kui jagasin pastakaid. Minu valimiskampaania oli eelkõige erakonna tulemusele suunatud ja selleks suunatud üle linna. See põhines lootusel, et inimesed on rahul minu tegevusega linnapeana ja hääletades igas linnaosas Res Publica esikandidaadi poolt, kogume volikogus suure osakaalu ning saadikud toetavad omakorda mind volikogus uuesti linnapeaks kandideerides.

2. Kui suure summa isikliku valimiskampaania peale kulutasite?

Tulenevalt eelmisest on minu puhul raske teha vahet, kus lõppes isiklik kampaania ja kus algas nn esinumbri kampaania. Otseselt enda piirkondliku otseposti peale kulutasin 200 tuhat krooni. Erakonda toetava tegevuse peale ligi 2,0 milj krooni.

3. Saite enam-vähem samapalju hääli kui Tatjana Muravjova, Viktor Vassiljev või Rein Ratas. Teie olete Tallinna linnapea, kes panustas valimiskampaaniasse palju ning peaks panustamatagi tallinlaste jaoks piisavalt autoriteetne olema. Milles asi, et häältesaak ei küündinud 3000-4000-5000 või veel enama hääleni? 

Ei usu, et need hääled kuidagi autoriteetsust kellelegi juurde annavad või kelleltki ära võtavad. Põhjuseks on erakonna madal reiting võrreldes eelmiste valimistega. Tallinnas, võrreldes teiste kohtadega, on aga erakonna reitingu mõju valimistulemusele kõige suurem võrreldes isikute tuntuse ja reitinguga. Nii öelda enam vähem tulemused nii Tallinnas kui ka väljaspool tegid vaid tugevad isikud. Teisalt jäin linnapeana lõpuni ausaks ega ajanud kordagi segamini oma ning linlaste rahakotti ega kasutanud positsiooni muuks kui milleks see ette nähtud – ausaks linna juhtimiseks. Minu eesmärk oli teha ainult ja üksnes seda, mis on avalikest linna huvidest lähtuv ning sellest tulenevalt ka võib-olla väiksemamahulisem kampaania.

4. Kas olete tulemuses pettunud? (nii isiklikus kui erakonna Tallinna tulemuses)

Jah olen, aga mitte enda pärast. Ega ka mitte isegi erakonna pärast. Pigem nendes tallinlastes, kes valima ikkagi ei läinud. Öelge mulle, kuidas saab tekkida sellest linnast Euroopas konkurentsivõimeline linn, kui kogu maailm teab, et linnade edukuse tulevikus määrab noorte loominguliste inimeste kontsentratsioon. Arvestades seda, et võitja erakond peab oma peamise elektoraadi huve arvestama, võib linna visiooni neljaks aastaks ära unustada. Loomingulise ja talentide linna kontseptsioon peab ilmselt ootama kuni maailmavaatelised eelistused jälle teised mõtted linna tüürima toovad. Enne valimisigi kuulutasid tänased võitjad siin meie kõigi silme all ju üliõpilased lindpriideks, loomeinimesed piduriteks, Eesti demokraatia suhteliseks ning moraali kolmandajärguliseks nähtuseks. Või öelge mulle, kuidas me saame taotleda omale kultuuripealinna tiitlit, kui kristliku kultuuri põhitõed on kirjas Vanas testamendis. Seal on kirjas ka, et Sa ei pea mitte valetama ja Sa ei pea mitte ihkama oma ligimese vara. Huvitav, kas bütsantslik maailm ka omale 2011 aastal kultuuripealinna valib? Tasuta internet ja kõikide perede arvutitega varustamise asemel võtame omale täiendavalt riigi kohustusi mitmete toestuste maksmisel ning ehitades mõttetuid munitsipaalmaju.

See on ka mure killustunud paremmaailmavaate pärast.

Tallinnas loodan, et valge poliitika suudab ennast kehtestada ühtse opositsioonijõuna ning et linn vastu peab.

5. Kus Te valimisnädalavahetust veetsite? Miks just seal, eemal kohalikust valimiskärast?

Olen vastanud oma koduleheküljel.