Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

21. aprill 2005

Tallinn keelab Viru hotelli juurdeehitise

Tallinna linnavalitsus ei lase Viru hotellil rajada Tammsaare pargi äärde 17-kordset juurdeehitist ning soovib muuta ala detailplaneeringut, sest linnajuhtide hinnangul uus kõrghoone pargi äärde ei sobi.

«Uskumatu, millise jultumusega Estonia ooperit ja Tammsaare parki kahelt poolt korraga rünnatakse – ühelt poolt Viru torn (kavandatav 17-kordne hotellihoone – toim) ja teiselt Sakala kobarkino (Sakala keskuse ümberehituskava – toim),» lausus eile Tallinna linnapea Tõnis Palts.

Meer teatas, et linnavalitsus ei lase kapitalil Tammsaarele ja Estoniale pähe istuda. «Mingid asjad peavad siiski raha võimu alt välja jääma, traditsioonilised rahvuslikud sümbolid tuleb linnasüdames mõnitamata kujul ning nende harjumuspärases keskkonnas säilitada,» lisas ta.

Ehitaja ei teadnud veel

Palts märkis, et andis korralduse kõrghoone ehitusluba Tammsaare pargi serva mitte välja anda ja linn alustab läbirääkimisi 1999. aastal vastu võetud ja 17-kordset hotellihoonet lubanud detailplaneeringu muutmiseks. Planeeringu järgi tuleks juurdeehitus pargipoolse basseini kohale.

Kuigi hotell pole juurdeehituse rajamiseks veel linnalt ehitusluba küsinud, kinnitas Viru omanikfirma Pontos Oy tegevdirektor Yrjö Vanhanen eile, et esialgsete kavade kohaselt läheks ehitamiseks sügisel.

Vanhanen lisas, et pole midagi kuulnud linnavalitsuse vastuseisust ning 2007. aasta kevadel uksed avav juurdeehitus nimega Sokos Hotell peaks kerkima täpselt selline nagu planeeringus kavandatud.

Ärimees ei soostunud eile ütlema, mida firma kavatseb ette võtta siis, kui linn keelab neil 17-kordse juurdeehituse rajamise. «Meie teeme oma plaanid detailplaneeringu järgi,» lausus ta. «Minu arust on seadus siin meie poolel. Läheme praegu rahulikult edasi.»

Palts tunnistas, et ehituse keelamine võib endaga kaasa tuua hotelli kahjunõude.

Postimehe andmetel on võimalik, et linn pakub Viru hotellile võimalust rajada juurdeehitus seni kavandatust oluliselt väiksemana.

Juurdeehitise vastu on ka Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsiooni (UNESCO) ja Rahvusvaheline Mälestiste ja Kultuuriväärtuslike Paikade Nõukogu (ICOMOS) Eesti rahvuslikud komiteed, mis saatsid märtsi lõpus UNESCO peakorterisse kirja Tallinna välisekspertide kutsumiseks.

Pärandinimistust välja

ICOMOSi Eesti rahvusliku komitee juhi Jaan Tamme sõnul on nii Tammsaare parki kavandatav uus hotellihoone kui ka Skoone bastionile plaanitav tivoli vastuolus rahvusvaheliste muinsuskaitsenõuetega.

Tamm märkis, et hiigelhotell suleks näiteks täielikult vaate vanalinnale selle idaküljelt. Juhul, kui linn UNESCO ettekirjutusi eirab, võib maailmaorganisatsioon vanalinna maailmapärandi nimistust välja võtta, lisas ta.

Loe artiklit Postimehest