Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

19. november 2007

Tallinn maailma DIGINABAKS!

Osalesin täna Estonia teatrisaalis toimunud Tallinna Visioonikonverentsil “Ääretu Tallinn?” ja pidasin seal ettekande, mille kokkuvõtte toon siin Teieni.

Maailmas on edukad need piirkonnad, kus on loomeinimeste osatähtsus suurem. Selleks, et loomeinimesi siduda mingi piirkonnaga peab muutma keskkonna neile atraktiivseks. Loomeinimesi meelitab keskkond, kus on palju noori, kus alternatiivkunst võidutseb institutsionaalse kunsti üle, kus on suured sportimisvõimalused, kus pulbitseb ööelu. Digikultuur laias mõttes on uus väljakutse tänapäeva kultuurimaastikul. Digikultuur on eelkõige arusaam, et tehnoloogia mõjutab kultuuri ja vastupidi. See tähendab aga vajadust intensiivselt käsitleda tehnoloogilise arenguga kaasaskäiva humanitaar- ja sotsiaalvaldkonna problemaatikat ja uusi võimalusi. Rääkimata kujutava kunsti uuest dimensioonist.

Täna ei ole enam isegi mitte suureks probleemiks inimeste siia meelitamine vaid juba eestlaste valgumine mööda maailma laiali. Seda eelkõige andekate inimeste osas. Ühelt poolt on see paratamatu, teiselt poolt aga tuleb midagi ette võtta nende sidumiseks nende juurtega.

Ma usun, et selliseks ühiseks lahenduseks võiks olla visioon Eesti ja Tallinna kujundamisest maailma digitaalkultuuri keskuseks – DIGINABAKS. See on loomeinimestele loomuliku suhtlemiskeskkonna eelisarendamine. See aitaks ka siduda maailmas laiali paisatud eestlasi kas või esialgu siis läbi virtuaalinfrastruktuuri. Peame hakkama intensiivselt korraldama selle ala konverentse ja ümarlaudu Tallinnas. Peame andma rohelist tuld riiklikult just sel alal tegutsejatele. Ma loodan, et täitub minu unenägu, kus 2030nda aasta ühes Financial Times-i numbris on Björki pilt ja kõrval suur pealkiri „Björk moves to Tallinn, Bono is already there”. Kõrval on Björki intervjuu, kus ta muu seas ütleb, et „ Ma valisin Tallinna seepärast, et seal on sama soe kliima, kui Islandil. Ainult siin on palju huvitavam. See on tõeline loomeinimeste meka. Peale selle paljud mu head sõbrad on ka otsustanud seda teha. Bono juba elab suviti Tallinna lähedal maal.”

20.novembril olin sama teemaga ETV “Terevisoonis”, klippi saab näha siit! ning 21. novembril arutlesime Tallinna visiooni teemat Ivi Eenmaaga Vikerraadio Reporteritunnis.

Konverentsi ppt ja ettekannet saad näha siit: