Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

8. august 2005

Tallinn plaanib koostöös Inteliga linna katmist traadita internetiga

Kogu Tallinn võib saada traadita internetilevi, kui linnavalitsus teeb koostöös suurkorporatsiooniga Intel teoks plaani muuta linn uue tehnoloogia katsepolügooniks. Projekt muudaks Tallinna infotehnoloogiliselt regiooni moodsaimaks linnaks.

Kolmapäeval kohtus abilinnapea Toivo Promm suurkontserni Intel Euroopa Liidu regiooni direktori Jeff Clarkiga, kes tutvustas abilinnapeale Inteli varasemaid projekte, mis on realiseeritud uudse traadita interneti tehnoloogia WiMaxi abiga. See on mõeldud interneti traadita edasikandmiseks kilomeetrite taha, kuid lõppkasutajani jõuab ikka tavapärase WiFi või traadiga lairibaühenduse kujul, mis tähendab, et uusi seadmeid pole esialgu vaja.
Intel on teinud tulevikutehnoloogia WiMax edukaid katsetusi Dubais, Monacos ja Rootsi linnakeses Skellefteås.

Moodsaim linn

Toivo Prommi sõnul avaldas Clarki jutt talle muljet ning linn asub spetsialiste kaasates välja töötama Tallinna infotehnoloogiliselt regiooni moodsaimaks linnaks muutmise projekti.

“See, kes võrku hakkab välja ehitama ja kellelt internetiteenus ostetakse, selgub konkursi käigus,” ütles Promm. Linna eesmärk seisneb tema sõnul selles, et internet oleks 100% linnas kättesaadav ning et seda saaks kasutada ka muuks otstarbeks, näiteks turvakaamerate pildi edastamiseks.

Prommi sõnul võib plaan kas või osaliselt teoks saada juba järgmisel aastal.

Intel on nõus Tallinna uudse tehnoloogia katsepolügooniks tehes asja ise toetama, sest WiMax toimib vaid vähestes maailma linnades ning iga toimiv linn on teistele eeskujuks.

Eesti WiFi-entusiasti Veljo Haameri hinnangul ei tohiks linn end siiski ainult Inteliga siduda. “WiMax pole ainuke tehnoloogia ja Intel pole ainuke firma. Paralleelselt on arenduses mitu sarnast tehnoloogiat, näiteks Aasias WiBro ja Euroopas Hiperman,” nentis ta. Samas on Intel tema sõnul siiski suur hiid, kellega tuleb nii või teisiti koostööd teha. “See pole juhuslik visiit, oleme rääkinud nendega mitu korda,” kinnitas ta. Kuigi traadita internet on hea ja mugav, olid, on ja jäävad kaablid Haameri kinnitusel siiski alati paremaks kommunikatsioonivormiks kui traadita ühendus. Õnnetuseks ei ole kaablite paigaldamine mõistliku hinnaga igal pool võimalik ning siin võikski appi tulla WiMax. Turvalisus WiMaxi puhul veel probleemiks ei ole.

WiMax pigem maale kui linna

Peeter Marvet, tehnokratt

WiMax on ju tore, aga ma millegipärast arvan, et ei tasu ülemäära vaimustusse sattuda. Asi on selles, et meil niikuinii jookseb juba juhtmega internet igasse tuppa. Aga Vaieldamatult on see kõva tehnoloogia, mis oleks kõvasti abiks eelkõige maakondades või siis ka linnaparkides, kui politsei neid turvaks.

Andke tiigrile süüa ja ta hüppab

Mart Parve, IT-spetsialist

Traadita munitsipaalvõrkude rajamise oponendid peavad mõistlikumaks praegust olukorda, kus täiesti mõistliku summa eest on võimalik hankida endale koju ADSL- või kaabel-internet. Usun siiski, et võimu soov panustada sellesse, et internet jõuaks võimalikult suuremasse hulka kodudesse, on väga tervitatav.

Loe artiklit Eesti Päevalehest