Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

12. november 2005

Tõnis Lukase isamaaline avang

Erakondade liitumised, mis võikisid tuua paremal tiival jõulise läbimurde, on ära jäänud eelkõige juhtide isikilike ambitsioonide tõttu. Igasugune liitumine ju vähendab esimehe võimalust olla suur juht ka uues erakonnas. Selle ohvriks on oldud valmis tooma oma erakonna põhimõtete ellu viimine Eestis.

Selles suhtes on Tõnis Lukas meeldiv erand. Ta ei hoia oma kohast iga hinna eest kinni nagu endised NLKP juhid, kes lahkusid vaid suure kolksuga hauda. Lukas saab aru, et selle asemel, et üks kahest umbes kümme kohta järgmises Riigikogus eraldi saav konservatiivne erakond kutsutakse Vanakuradi valitsusse pingi otsale kohukest sööma õppima, on võimalik moodustada tugev konservatiivne erakond. Uus erakond, mis on võimeline võtma kuni 30 kohta järgmises Riigikogu koosseisus. Mõlema erakonna poliitikutel suureneb siis oluliselt tõenäosus olla tegev järgmises valitsuskoalitsioonis. Võimalus viia peamiselt kattuvaid valgete erakondade põhimõtteid Eestis ellu.

Ma tean, et mulle vaieldakse vastu, kas ikka on võimalik võtta järgmises Riigikogus 30 kohta. Vastan – on küll. Seekord ei tulnud paljud inimesed valima seepärast, et noortel, kultuuri eliidil ja intelligentsil, puudus igasugune lootus, et Eestis midagi muutub. Arvati, et hambutu pähklite asemel kohukest mugiv orav võimutseb nii kui nii. Päevalehes oli näiteks poole aasta jooksul vähemalt 5 otsest arvamusliidrite üleskutset mitte anda häält Res Publicale või Isamaaliidule, kuna see hääl minevat kaduma. Seda ainuüksi suhteliselt parempoolses Päevalehes! Ime, kui selle peale valijal usk ei kao! Aitäh ausale valijale, kes usub valgete võitu. Kes ikka tuli valima ja andis kahele erakonnale kokku ligi viiendiku häältest. Uus jõud oleks võimeline valimisaktiivsuse tõstma 50%-le. Ainuüksi sellest piisab saamaks täiendavad 10 kohta Riigikogus. Aga tähtis ei ole ju niivõrd võimule saamine. Tähtis on see, et räige populismiga tegelemise asemel hakatakse riigis vaatama tulevikku. Tähtis on see, et elu pöördub paremale ja paremaks Eestis.
Lugupeetud Tõnis Lukas, isamaaline tegu!