Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

30. detsember 2011

Tõnis Palts: uusaastatervitus saarte rahvale

Hea saarlane-muhulane,
soovin Sulle kordaminekuid ja õnne uuel aastal!

Aastavahetus on kokkuvõtete tegemise ja plaanide seadmise aeg, seepärast lubatagu mul paari lausega ülevaade anda, kuidas aasta Toompealt vaadates paistis ja millised on edasised eesmärgid. Valimistel lubasin emapensioni ja tasuta kõrgharidust, mõlemad saavad 2012. aastal seadustesse vormistatud. Aga meie oma maa asjadest.

Toompealt vaadates paistab Saaremaa armsa koduse saarena, kuhu tahaks sagedamini jõuda. Muidugi oleks pika tööpäeva lõpuks mõnus teada, et üle Suure väina pääseb ka pärast sõidugraafiku viimast praami või et pühapäeva õhtul saab iga kell ilma järjekorrata mandrile. Suuremate ja kiiremate laevade liinile tulekuga on olukord kõvasti paranenud, ka saarte elanike sõidusoodustus on mandriühenduse küsimust oluliselt leevendanud, aga eks alati saab paremini. Näen siiski, et sillaehituse jutlustajad täna lihtsalt manipuleerivad saarlasi, see ei ole meie looduslikes, sotsiaalsetes ja majanduslikes oludes reaalne ettevõtmine. Sillast unistamise asemel tuleb tegeleda praamiliikluse edasise korraldusega ja teha sõit saarlastele veelgi soodsamaks ja mugavamaks. Autota reisijad peaks mu meelest tasuta üle saama, pilet võiks kehtida ainult sõidukitele. Saarte elanike soodustused peavad jätkuma, 2012 riigieelarves on selleks ka raha ette nähtud.

Tean, et paljud saarlased käivad Soomes või kaugemalgi tööl ning mu varasemaid arutlusi nende abistamise üle on püütud naljaks pöörata. Kuid niikaua kuni võõrsilt leiva toomine on hädavajadus, peame hoolitsema, et kodusaar meie inimestele kaugeks ja võõraks ei jää. Selleks peab igasugune ühendus saarega olema laitmatu, lennuliiklus peab saama igapäevaseks ja praamidest ma juba kirjutasin. Ka kodus ootavate perede elu peab olema inimväärne, turvaline ja riigi poolt tagatavate teenustega kaetud. Muhu ja Kaali lasteaedadele näiteks saimegi investeeringuraha peale. Eks ma isegi üks neist, kes kodusaarelt võõrsil leiba teenin, seepärast tean neid muresid ja tundeid hästi.

Muidugi tuleb tegeleda ka töökohtade tekitamisega kohapeal ja üht-teist selles suunas ju liigub. Saaremaa suurim ekspordiartikkel on turism ja kuna selles peituvad meie suured eelised teiste maakondade ees, tuleb tegeleda ja eelisarendada just seda. Muide, saarte inimeste soodustusega sõitis 2011. aastal vaid 26% praamireisijatest, see tähendab, et põhiosa saartele sõitjatest on külalised ehk turistid. Seepärast peavad hästi töötama meie spaad, hotellid, jahisadamad, golfiväljakud, matkakeskused ja muud meelelahutusettevõtted. Nende juurde peavad viima hästi hooldatud ja heas korras teed, siis tulevad nii turistid kui töökohad. Sellega oleme Toompeal ka tegelenud, näiteks saab nüüd saare põhjapoolse ringi sõita tervenisti mööda asfalti. Seda suunda tuleb jätkata ja toetada neid tegevusi, milleks kohapeal on parimad eeldused. Saaremaa sadama efektiivsemaks rakendamiseks tuleb teha kohalikul omavalitsusel lihtsalt rohkem ja paremat müügitööd. Kihelkonna Vilsandi laev sai 2011. aastal toetuseks üle 117 000€ ja rannakalurite tegevusse investeeritakse lähiaastail 2,5 miljonit €.

Hästi läheb ka Saaremaa laevameistritel, kes on välismaal kuulsamadki kui meie oma vetel. Uusi töökohti oleks valmis pakkuma mitmedki neist, kui kohapeal leiduks vajaliku ettevalmistusega töömehi. Laevaehitusspetsialistide koolituse toetuseks eraldas riik Väikelaevaehituse Kompetentsikeskusele kinnistu Tallinna maanteel ja 3,1 miljonit € raha, napi 2 aastaga peab sinna kerkima labor ja mudelkatsetuste bassein, kus saab ette valmistada spetsialiste ja ka töötada välja uusi mudeleid.

Mujalt maailmast kostvate ärevate uudiste peale tahaksin soovida saarlastele ja kõigile eestlastele rahulikku meelt ja kainet mõistust. Oleme omadega ikka toime tulnud, tuleme edaspidigi. Kindlad saame olla sellele, mida me ise oskame ja teeme, seepärast tuleb keskenduda meie eelistele, milleks on meie asukoht ja meie tugevustele, milleks on meie inimesed. Endiselt olen alati valmis ära kuulama ja arutama ettepanekuid ja soove selle kohta, mida saarerahvas peab oluliseks Toompeal teha.

Head uut aastat soovides,
Teie
Tõnis Palts
Riigikogu liige Saaremaalt ja Muhumaalt