Tõnis Palts

Jälgi postitusi Facebookis

22. mai 2007

Usun Eesti Internetti

Eesti internet on tubli, tervenisti. Alates ühenduse pakkujatest ja lõpetades sisu tootjatega, kodulehtede kujundajatest panganettide arendajateni. Ma ei räägi ainult Skype’i poistest, Delfi käivitajatest või interneti kaudu töökuulutuste vahendajatest, need on geniaalsed mehed, kes oma töövilja on juba ka väärilise tasu eest rahvusvahelisele kapitalile edasi müünud. Räägin lihtsatest eesti inimestest internetis. Kes kasutavad erinevaid interneti lahendusi oma igapäevatöö efektiivsemaks muutmisel. Inimestest, kes peavad oma internetipäevikut või foorumit endale olulisel teemal. Ka nemad on nutikad ja ütleksin isegi et efektiivsed. Nad riputavad netti oma teadustöid, fotosid, kirjanduslikke katsetusi, joonistusi või muud loomingut ning seda teistega jagavad. Just tänu nendele on internet muutunud roosade piltide vaatamise kohast selliseks, kus paljud asjaajamised ja suhtlus saab läbi viidud kiiremini ja odavamalt kui eales varem.

Veendusin Eesti interneti (aga ka internetikasutajate) tubliduses üha enam aprillilõpu sündmuste käigus. Internetis avaldus parimal viisil eestlaste visadus, vastupanuvõime ja terve talupojamõistus.

Milliste kanalite kaudu jõudis kõige kiirem info sündmustest laia maailma? Eesti blogidest, eriti nendest, kes viitsisid oma teksti mõnda võõrkeelde tõlkida. Kuidas levisid sündmuste keskele sattunud inimeste fotod laamendajatest alguses rahvusvahelise üldsuseni ja hiljem õiguskaitseorganitesse? Eesti inimeste veebifotoalbumitest. Kus arutati olukorda, kus peeti plaani ning otsustati, kuidas käituda? Kus kutsuti kaasmaalasi üles säilitama kindlameelsust ja osutama vastupanu, kuid manitseti jääma mõistlikuks ja tsiviliseerituks? Ikka internetis. Interneti foorumid, kommentaarirubriigid ning blogid on tänapäevane rehetuba, kus rahvas kokku saab, nõu peab ning kogemusi vahetab.

Ainult erinevalt muistsetest rehetubadest levib tänapäevastes keskkondades arutatu hetkega üle maailma. Võõrsil elavate rahvuskaaslasteni, võõramaalasteni. Ja kinnitab vaenlastele, et me pole sugugi nii väike ja abitu riik, kui mõnele meeldib arvata.

Usun, et eesti internet väärib panustamist.

Internetituru mahu suurenemisest on teoreetikud viimasel ajal kõvasti rääkinud. Kahjuks on turukasv siin eelkõige turgutanud suuri ja veel suuremaid. Tegelikud tublid tegijad saavad sellest kasvust osa vähe või ei saa üldse. Seepärast, arvan, et toetamist väärivad konkreetsed ettevõtmised, konkreetsed inimesed. Ja mitte nii, et igale väike kala pihku, vaid nii, et jagada neile õnged välja ja õpetada kuidas õngitseda.

Olen otsustanud investeerida Eesti internetiprojektidesse sel aastal 2 miljonit krooni.

Kõigepealt olen lubanud astuda osanikuks ja investoriks ettevõttesse, mille eesmärk on aidata viia reklaamitellijate raha keskmiste ja väikeste tegijateni internetis. Saidiomanikeni, kellel küll hea idee, kuid endal napib jõudu või nõu oma saidile väärtust anda ja kes seni pole reklaamitellijateni jõudnud. Klikivabrik.eeon internetiagentuur, mille kaudu iga saidiomanik, blogipidaja või foorumimoderaator saab panna oma saidi raha teenima, kui ta seda soovib. Klikivabrik aitab leida reklaamitellija, kes tahaks oma sõnumit just nende saitide sihtgrupile saata. Kui kõigi väikeste saidiomanike reklaamipinnad tehnilise lahendusega kokku liita, saab vägagi arvestatava meediakanali, millesse on valmis kampaaniaraha paigutama ka suured ettevõtted. Usun, et mida tugevamad on meie interneti kõige väiksemad lülid, seda viljakam ja võimekam on kogu meie internetivaldkond.

Teiseks olen osanik fotohaldusportaalis Album.ee , mille eesmärk on pakkuda inimestele koht, kus oma digitaalseid fotosid mugavalt, turvaliselt ja privaatselt säilitada, sõpradega jagada või paberpiltideks trükkida. Album ei taha konkureerida keskkondadega, kus võõraste inimeste pilte kritiseeritakse ja ennast raha eest teistest ettepoole seatakse. Kindlasti on oma klientuur ka niisugustel suhtlemisele keskendunud saitidel, kuid ma ise ja paljud mu sõbrad-tuttavad eelistavad võimalust oma pilte omaette vaadata ja vaid valitud seltskonnaga jagada. Vajadusel saata kasvõi maailma teise otsa personaalne kutse tulla vaatama suguvõsa kokkutuleku albumit, privaatselt ja mugavalt. Seepärast niisugune valik.

Osa investeeringust on juba tehtud, ülejäänu saavad ettevõtted kätte selle aasta jooksul. Loodan, et mu eeskuju järgivad teisedki ning et ühise panusega muudame eesti interneti veelgi laiapõhjalisemaks, rahvuslikumaks ja tugevamaks ning see teeb meie kõigi elu efektiivsemaks ja paremaks.